Před takřka měsícem jsme napsali doslova: “Půjčky Víta Bárty nejsou podle soudu trestné, protože proběhly na půdě sněmovny. Poslanci složili mandát tamtéž.” Dnes dal tomuto argumentu Nejvyšší soud zapravdu - a olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan verdikt “analyzuje”, protože přišel “faxem po pracovní době”.

Dvě rychlé poznámky: argument Nejvyššího soudu je problematický - proti podobnému výkladu v kauze Víta Bárty podal nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman dovolání k Nejvyššímu soudu. To teď pochopitelně nemůže.

Druhá poznámka, či spíše “matka všech otázek”: Pokud právní názor Nejvyššího soudu zvítězí, je opravdu možné, aby extrémní právní názor několika státních návladních sejmul demokraticky zvolenou vládu?

Buďme ještě rádi, že premiér Petr Nečas odstoupil kvůli nezpochybněnému případu zneužití Vojenského obranného zpravodajství. Nebýt toho, mohlo by být v ulicích taky pěkně horko.

 

Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru