Snad každého studenta musela při psaní náročné odborné nebo závěrečné práce napadnout otázka: „Bude to ještě k něčemu?“ Proto letos vznikl unikátní projekt Diplomky na stojáka, jehož cílem je takové práce zviditelnit a zužitkovat.
Studenti, kteří nechtějí nechat svou práci zapadnout, tak mají příležitost formou zajímavé prezentace diskutovat a sdílet své objevy dál. Své poznatky se snaží co nejzajímavěji přednášet během 9 minutové prezentace typu TEDx. Projekt se primárně zaměřuje na práce s inovativním potenciálem přinášející poznatky a inspiraci přenositelnou do praxe.
V minulém kole se utkalo pět mladých výzkumníků z technických oborů vysokých škol v Praze, Brně a Českých Budějovicích. Prezentovali práce na témata: Jak moderní systémy odhalují plagiáty? Co všechno si o vás internet navždy pamatuje? Jak třídění odpadů proměnit v zábavnou hru? Představili také novou metodu výzkumu Alzheimerovy nemoci nebo tvorby diagramů.
IHNED.cz je mediálním partnerem projektu a je na vás čtenářích, abyste z prezentací vybrali tu nejlepší. Které z pěti představených přírodovědných témat má podle vás největší potenciál? Hlasujte v naší anketě a pošlete vítěze na studijní cestu.
Šimon Suchomel - Masarykova univerzita v Brně
Moderní systémy pro odhalování plagiátů
Prezentace představuje v praxi využitelné přístupy pro odhalování plagiátů. Zaměřuje se na existující systém vyvinutý na Masarykově univerzitě, který využívá řada institucí.Dále shrnuje pozitivní dopad takového systému a rozebírá dílčí části komplexního procesu, které zároveň dosahují vynikajících výsledků na mezinárodní soutěži v odhalování plagiátorství.
Hana Šošolíková - Masarykova univerzita v Brně
Internet nezapomíná

Tomáš Kořínek - Masarykova univerzita v Brně
Ekologie hrou? Košuj!
Práce se snaží propojit poměrně vzdálené světy ekologie a počítačových her. Na základě analýzy odpadové problematiky a existujících herních principů navrhuje webovou aplikaci, která má veřejnost motivovat k lepšímu nakládání s odpadem. Popisuje tedy vznik herního systému "Košuj!", který dělá z třídění odpadu zábavnou aktivitu.
Markéta Kubánková - České vysoké učení technické v Praze
POSVIŤME SI NA ALZHEIMERA
Středem zájmu diplomové práce jsou beta-amyloidy, biomolekuly úzce související s vyvinutím Alzheimerovy choroby. V práci jsou použity pilotní techniky fluorescenční spektroskopie, které umožňují zkoumat procesy na úrovni molekul. Pomocí světelného záření můžeme špehovat beta-amyloidy a jejich interakce s jinými molekulami. Lze tak jedním dílkem puzzle přispět k objasnění záhady Alzheimerovy choroby.
Miroslav Bartyzal - Jihočeská univerzita v ČB
Algoritmus diagramem snadno a rychle
Ačkoliv jsou vývojové diagramy ve výuce algoritmizace stále hojně využívány, patřičné nástroje, které by je při vyučovací hodině dokázaly efektivně sestrojit, školy postrádají. Blýská se však na lepší časy a to díky aplikaci PS Diagram. Pomocí tohoto nástroje je sestavení takového diagramu otázkou pouhého okamžiku. Starosti s jeho formátováním odpadají a výsledný algoritmus je navíc možné přehledně odladit krokováním či jej prezentovat animací.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.