V prachu války, v prvních týdnech a měsících po teroristických útocích z 11. září 2001 Spojené státy netřídily zrno od plev. V jejich věznici na Guantánamu, kterou zřídily pro zadržené podezřelé z terorismu, bylo v jednu chvíli na 800 vězňů.

Abdelhádí Faradž, jehož dopis zde přetiskujeme, je jedním z těch, kteří tam po více než deseti letech stále jsou. Přesto, že samotnými Američany byl uvolněn k propuštění. A už jen tento jediný případ by byl sám o sobě dostatečným důvodem, proč by měla být věznice na Guantánamu zavřena.

Dopis z Guantánama

"Ani po dlouhých letech, která jsme tu od roku 2002 jako vězni strávili, se americká vláda nezajímá o vyřešení problému. Několik posledních měsíců patřilo mezi ty nejkrušnější, které jsme tu zažili. Za Bushovy vlády se řešení zdálo dosažitelné. Za Obamy to vypadá, že není žádná vůle cokoliv řešit."

Abdelhádí Faradž je občanem Sýrie a v americkém vězení je od roku 2002. Text redakci HNDialog poskytl jeho právní zástupce. Jeho celý text najdete ZDE

Podle údajů z konce května je na Guantánamu 166 věznů, přičemž 86 z nich bylo podobně jako Abdelhádí Faradž uvolněno k propuštění. Naopak pouhou šestici vězňů se americké vládě do této chvíle podařilo obžalovat, a mohou tak snad být někdy v budoucnu legálně odsouzeni. Ale vedle toho je zde ještě skupina zadržovaných, kteří se nacházejí v naprostém legislativním vakuu. Důkazy pro zadržení totiž byly podle názorů samotných amerických úřadů získány v rozporu se zákonem (například tvrdými „vyšetřovacími“ metodami, jako je waterboarding), a nemohly by tak být použity v případném soudním procesu.

Mohli bychom říct, že zrušení Guantánama nic neřeší, protože zde stále bude skupina podezřelých, případně už odsouzených teroristů, které Spojené státu nebudou moci či nebudou ochotny propustit. Tito vězni budou, a většina z nich patrně doživotně, muset být někde zadržováni.

Přesto Spojené státy musí Guantánamo uzavřít. Z Guantánama se stal symbol, který poškozuje reputaci USA. A to nejen pro nějaké laciné antiamerické pokřikování, jde o skutečně vážnou otázku. Je americký demokratický a právní systém tak nefunkční, či cynický, nebo obojí, že kvůli hrstce skutečných či pravděpodobných teroristů drží v zajetí desítky nevinných lidí? Lidí jako Abdelhádí Faradž, kteří – a to zopakujme – podle dobrozdání samotných amerických úřadů nic nespáchali.

A tahle otázka už navždy zůstane spojena právě s Guantánamem. Zavření věznice je jediný způsob, jak obrátit list. Prach nad divokým bojištěm z měsíců po 11. září 2001, kdy věznice vznikla, se už usadil. Je čas tenhle relikt úvodních fází války s terorem strhnout.

Je pravda, že ani zahraniční spojenci, kteří teď americkou administrativu za Guantánamo kritizují, Washingtonu v minulosti situaci nijak neulehčili. Už za předchozí vlády George Bushe (a znovu pak za Obamy) se většina z nich (včetně Česka) obrátila zády k žádostem Bílého domu o možné převzetí některých k propuštění uvolněných vězňů. A jen s trochou nadsázky lze říct, že těm samým politikům, kterým vyhovovalo, když za ně Spojené státy bezprostředně po 11. září dělaly špinavou práci, teď nečiní žádný problém Američanům vyčítat, že si neumějí poradit s následky tohoto prvotního tažení proti terorismu.

Zbývá vám ještě 40 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se