Je celkem jedno, jak se bude nové vládě, již má sestavit Jiří Rusnok, říkat: zda vláda odborníků, úředníků, Zemanova vláda, Rusnokova vláda či vláda nezodpovědných kamarádů nezodpovědného prezidenta republiky, jak navrhuje Miroslav Kalousek.

Podstatné je, že tato vláda zcela jistě vznikne, že poté nezíská ve sněmovně důvěru a... bude pak vládnout možná až do řádného termínu voleb. A to i v případě, že se ve sněmovně nakonec najde minimálně potřebných 120 hlasů, jimiž se sněmovna může "samorozpustit".

Ústava totiž vyžaduje, aby poté sněmovnu formálně rozpustil prezident. A Miloš Zeman, jistě nikoli náhodou po jmenování Rusnoka premiérem zmínil, že ústava mu žádné lhůty nenařizuje. Ani pro jmenování premiéra, ani pro rozpuštění sněmovny...

HNDialog na Facebooku

Názorový server HNDialog najdete také na Facebooku ZDE

O tom, že i tento velmi divoký výklad ústava umožňuje, otevřeně mluvil i ministr spravedlnosti Pavel Blažek, který se už zřejmě smířil s tím ústavu lze číst a vykládat prakticky libovolně.

To, že Miloš Zeman je připraven ignorovat vůli většiny Poslanecké sněmovny, prokázal právě v okamžiku, kdy jmenoval předsedou vlády Rusnoka a ne Miroslavu Němcovou, jež nasbírala 101 poslaneckých hlasů. Většinu sice těsnou, ale stále většinu, jež stačí k vyslovení důvěry.

I když tedy Zeman označil jmenování Jiřího Rusnoka premiérem za jediný způsob, jak dospět k předčasným volbám, není důvod mu to věřit. O stejných volbách sám opakovaně řekl, že jsou neekonomické a že si je proto nepřeje.

Jiří Rusnok navíc není jen ekonom a odborník, ale také ekonomický expert Strany práv občanů – Zemanovců (strana se k němu jako ke svému zástupci hlásí na svém webu). Jako šéf úřednické vlády bude nyní velmi vidět, je tradicí, že nevolení premiéři se u české veřejnosti těší nebývalé popularitě. Zemanovci tedy na krizi nepochybně vydělají.

A čím později, dneškem počínaje, parlamentní volby budou, tím lépe pro Zemanovce, tím hůře pro sociální demokraty. To, že krize pomáhá oživovat i politické mrtvoly jako je Jiří Paroubek a Vít Bárta, že reálně hrozí rozpočtové provizorium a že celá tahle situace velmi zapáchá, je už jen drobný detail.

Jediný, na kom záleží, kdy půjdeme volit, je Miloš Zeman a jeho kreativní práce s ústavou.