Tlak Miloše Zemana na vytvoření vlády „prezidentského vzdoru“ není ani trochu překvapivý. Stop Nečasově kabinetu přece hlásal ve volební kampani na každém kroku. Hned jak složil ústavní slib, testoval možnost premiérova odvolání s pomocí „extenzivního“ výkladu ústavy. A možná by Nečase, kdyby vláda nepadla, skutečně odvolal.

Jeho zvěstování vlády odborníků je tedy pokračováním volebního boje jinými - totiž hradními prostředky. Co ale může Zeman sestavit za vládu? Kabinet opravdových odborníků, jak slibuje? To těžko. Skuteční experti, kteří jsou respektovaní a dbalí své pověsti, se do Zemanovy vzdorovlády asi nepohrnou. Dokonce by se dalo říct, že odmítnutí Zemanova pozvání do tohoto ministerského sanatoria by mělo patřit ve vědeckých a hlavně akademických kruzích k bontonu.

Prezident předesílá, že v jeho kabinetu zasednou zástupci tripartity. A tak se možná dočkáme skutečné kuriozity - šéfa resortu práce a sociálních věcí Jaroslava Zavadila, který bude chodit na tripartitu v dvojjediné roli ministra a vůdce odborů.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se