Nikdo, pravděpodobně ani vyšetřovatelé a státní zástupci, nevědí, kam a na které aktéry veřejného života dopadne současná politická aféra. Pro ODS existuje jediná jistota budoucnosti. Opozice. A na dlouho.
Politické strany jsou politickými stranami proto, že plní některé specifické funkce. Odlišují se tím například od odborů, církví či zájmových skupin. Politologie zná řadu katalogů těchto funkcí, pro které jsou strany důležitou a nezbytnou součástí politického systému. Většina z nich pracuje více či méně s aktivitami, jež německý politolog Klaus von Beyme shrnul do vymezení cíle, vyjádření a sdružení společenských zájmů, mobilizování a socializování občanů a konečně vytváření elity aspirující na výkon vlády.
Základním problémem ODS je, že v posledních sedmi letech, co je u moci (včetně éry Fischerovy úřednické vlády, kde zasedli nominanti ODS), přestala tyto funkce plnit a stala se nečitelnou převodovou pákou problematických zájmů. Zájmů, které nejsou ani konzervativní, ani liberální, což jsou přídavná jména, jejichž pomocí se ODS ráda profiluje. Zájmů, které nejsou v žádném případě zájmy té části společnosti, která ODS volí. Zájmů, jež občany socializují a mobilizují negativně a elity vytvářejí jen potud, pokud je jejich znakem protekční registrační značka obřího SUV.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.