Českem hýbe kauza, kdy šéfka premiérova kabinetu pravděpodobně zneužila vojenské zpravodajce. Dá se v americké moderní historii najít podobný případ?

Neumím si představit, že by kdokoli dokázal použít CIA, DIA a NSA jako nástroje k zařizování soukromých afér. FBI funguje na jiné rovině, řeší jiné problémy a pracuje v jiném prostředí. Tam bych něco takového nemohl automaticky vyloučit. Chtěl bych ale věřit, že každá z těch organizací má tak pevná pravidla, že by se něco takového nestalo. Žijeme ovšem ve světě, který se mění neuvěřitelnou rychlostí. Viz současný nejnovější skandál, v němž hraje roli Edward Snowden. Tenhle zaměstnanec soukromé firmy měl (podle vlastního tvrzení) neomezený přístup k počítačům NSA a tím pádem i možnost napíchnout soukromé rozhovory kohokoli kdekoli na světě, včetně prezidenta Spojených států. Nevěřím, že by se něco podobného mohlo stát před 20 nebo 30 lety, kdy někdo začal aplikovat myšlenku, že vláda ušetří, když najme – místo stálých a důkladně prověřených zaměstnanců – soukromé osoby na částečný úvazek.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.