Hra není nezávaznou záležitostí, k níž se člověk uchyluje pro chvilkové vytržení ze závažnosti života. Naopak, frivolní je mnohem spíš běžný životní provoz, v mnoha směrech na rozdíl od hry postrádající zřetelná pravidla, respektive jejich vynutitelnost. Avšak čím závažnější úkol, tím je potřeba respektu k pravidlům větší: v armádě, na operačním sále... A soudím, že mezi tyto "hry" náleží i podnikání a politika.

Jsou myšlenkové školy, které nápravu života lidských pospolitostí spatřují v nápravě lidí. Je to milý nápad a neuskutečňují-li program zlepšování člověka podle svých představ třeba nacisté nebo komunisté, mnoho škody nenadělá. Například křesťané si už dva tisíce let připomínají "Nepokradeš" a já jako katolík chci věřit, že na míru zlodějny to má určitý blahodárný vliv.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se