Povodně se dnes probírají ze všech možných stran, jeden rozměr ale zatím uniká. Příští rok máme několikeré volby a současná vláda si nemohla přát nic lepšího - jsme svědky zhmotnění toho, čemu se říká dar z nebes. Česká ekonomika drhne (pod nánosy vody a bahna zanikla informace statistiků o více než jednoprocentním mezičtvrtletním poklesu), lidé nenakupují, banky nepůjčují, firmy neinvestují, začarovaný kruh. Všem, kterým se déšť a povodně jeví jako přírodní katastrofa, je třeba říct: opak je pravdou.

Ve skutečnosti jde o fantastickou příležitost k nastartování hospodářského růstu. Kolik domů bude třeba opravit! Kolik strhnout a postavit! Kolik silnic zmizelo v nenávratnu, kolik mostů smetla voda. Jeden růstový impulz silnější než druhý. Nebýt mrtvých, těžko si představit logičtější plán na rozjezd ekonomiky.

Práce, práce, všude plno práce

Nutností stavět nové domy a budovat poničenou infrastrukturu však příběh nekončí. Obrovské rozlohy půdy podél řek jsou zničené, zanesené bahnem, zavalené stromy vyrvanými z kořenů. Skvělé pracovní příležitosti pro armády nezaměstnaných. Výrobci lopat a dalšího nářadí si jistě mnou ruce, protože si zaprvé vydělají, zadruhé budou užiteční - a to je pro pověst firmy vždycky plus.

Nezaměstnaní dostanou slušnou práci, jejíž výsledky budou vidět a za niž dostanou zaplaceno nad rámec pouhé podpory z úřadu práce. Navíc získají - či aspoň neztratí - pracovní návyky, budou se socializovat, snadněji najdou místo. A těch míst bude bezpochyby víc; zničené vesnice, města a řeky je třeba obnovit, což není práce na pár týdnů. Nakonec i v Zálezlicích skončily práce spojené s rekonstrukcí po posledních povodních teprve nedávno.

A všichni tihle lidé samozřejmě budou za vydělané peníze nakupovat. Nejen věci související s povodňovým úklidem a rekonstrukcí, ale i ostatní spotřební předměty, jež by si nekoupili, kdyby nevznikla nová pracovní místa a nebylo potřeba vybudovat spláchnuté stavby. Dovede si někdo představit přirozenější způsob, jak promazat soukolí ekonomiky?

HNDialog na Facebooku

Názorový server HNDialog najdete také na Facebooku ZDE

Nakonec i největší tahoun českého exportu, Škoda Auto, která se od loňska potýká s poklesem poptávky, může jásat - komplet utopené auto je na vyhození a je nasnadě, že bude třeba pořídit si nové. Je tu tedy ideální příležitost pro jakési povodňové "šrotovné"; má hlubokou logiku a konečně i reálný důvod. Voda napáchala škody i v Rakousku a Německu a tam určitě bude poptávka po spolehlivých, levných vozech.

Úspora nákladů na oživení

Že je to vše potřeba z něčeho zaplatit? Berme povodně provizorně tak, že jsme vlastně ušetřili za demoliční práce. Jestliže je totiž potřeba investovat do nových staveb oním hledaným nakopnutím ekonomiky, pak musí být boží dopuštění posledních dnů faktickou úsporou nákladů, které by byly spojené s vytvářením právě takového prostoru pro ekonomické oživení. K tomu připočtěme nedávné doporučení OECD, které radí zvolnit tempo snižování veřejných výdajů. Už se šetřilo dost. A u nás prostor pro růst zadlužení ještě je, to ví devět ekonomů z deseti.

Hned jak opadnou voda a obrovský smutek ze ztracených lidských životů a majetku, měli bychom pohromu otočit a brát ji jako možnost budoucího růstu. Ti, kterým tohle celé přijde jako totální nesmysl, by se nad tímto výkladem měli alespoň na chvíli zamyslet, hlavně až příště budou naříkat nad nízkou spotřebou, klesajícími vládními výdaji a zbytečným šetřením. Protože, ač to tak nevypadá, je to vlastně totéž. A teď do holínek a k lopatám!

 


 

obalka ekonom 23- Proč se lidé rádi usidlují na nebezpečných místech?

- Co Čechům hrozí od přírody v budoucnu?

- Jaký dopad budou mít povodně na trh s realitami?

- A mohou být povodně a další katastrofy přínosné pro ekonomiku?

Odpovědi najdete v novém čísle týdeníku Ekonom, které vyšlo ve čtvrtek 6. června.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se