Činnost expertů OECD jsem vždy vysoce oceňoval, nejenom proto, že jsem mnohé z nich osobně znal a sám se s nimi účastnil práce na projektu formulace principů správy a řízení společností (Corporate Governance) a jejich modifikace pro různé oblasti světa (Asie, Rusko a jihovýchodní Evropa). Moje zkušenost sice ukazuje, že obecné moudrosti a z nich odvozené rady pro hospodářskou politiku z dílny OECD ve většině případů platí, tentokrát si ale myslím, že pravou příčinou chabého výkonu české ekonomiky není příliš přísná měnová politika, resp měnová politika vůbec.

Nemyslím si tudíž, že by se zlepšení růstových výsledků dalo očekávat od kvantitativního uvolňování nebo dokonce od záporné úrokové sazby – ta je už beztak nízká a její další snižování by nic významného nemohlo přinést. Od aplikace těchto nástrojů by se snad daly očekávat výsledky v krátkém období, kdyby všechno ostatní bylo v pořádku, jenomže současné problémy české ekonomiky nejsou řešitelné v krátkém období. Věřit v laciné a jednoduché řešení pomocí manipulace s kurzem je nebezpečným přeludem. Základním problémem je nedůvěra v budoucnost. Dolehla nejen na podnikatele a potenciální podnikatele, ale také na domácnosti a člověka z ulice.

Všudypřítomná skepse dusí investiční plány již v zárodku. Víra ve smysl práce se plíživě vytrácí, málokomu se chce jít do rizika. Všichni, včetně hlavy státu, očekávají, že něco velkého podnikne vláda, jenomže stále musí platit, že podnikat a investovat by neměla vláda, nýbrž podnikatelé. Vláda by měla dát podnikatelům, domácnostem i člověku z ulice to jediné, co je jejím pravým úkolem a co od ní všichni právem očekávají, totiž jistotu pevného institucionálního rámce, jistotu hry podle pravidel a jistotu, že na ty, kteří faulují, nečeká amnestie nebo zametení jejich zlotřilostí pod koberec, nýbrž okraj společnosti. Jasný a pevný institucionální rámec nevznikne bez usilovné cílevědomé práce vlády, která by se už konečně měla vymanit z potácivého poměru k Evropské unii, kterou by měla konečně začít považovat za svůj vlastní prostor a aktivně se podílet na tvorbě jejího osudu.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se