Investice jsou podle prezidenta Zemana jedinou cestou jak českou ekonomiku vyvést z ekonomické recese, rád by stanovil jejich minimální výši limitem a navrhl speciální ministerstvo pro koordinaci veřejných investic. Zmínil také několik konkrétních projektů – dálnice, železniční koridory, plavební kanály a Temelín. Koneckonců pro větší objem ruských investic se vyslovil nedávno na ruské ambasádě. Pusť vsegda budět solnce, recitoval tam Zeman ještě v plné síle a pak chytil tu virózu.

Je jasné, že plošná úsporná opatření vedou vesměs k začarované spirále neustále se smršťující se ekonomiky, přitom prostor pro racionalizaci státních výdajů je stále velký, ale to by někdo musel projít rozpočet položku po položce a testovat jednotlivé výdajové tituly. Na druhé straně ovšem neplatí ani představa, že se můžeme z krize jednoduše proinvestovat nebo proutrácet prostřednictvím velkých infrastrukturních projektů, které jsou vždy náročné na přípravu, nelze je zahájit v krátké době a českém prostředí jsou velmi často spojeny s nehospodárností a korupcí. Stačí zmínit některé slavné projekty Zemanovy éry, jako byl Internet do škol nebo dálnice D47.

Než se znovu začnou rozhazovat peníze plnými hrstmi, tak by bylo žádoucí zlepšit fungování státní správy, redukovat různé byrokratické překážky v podnikání, zamezit černému financování politiky a neprůhlednému utrácení veřejných peněz. Mimochodem, pane prezidente, vyjadřujete se téměř ke všemu, podpoříte také projekt Rekonstrukce státu

V situaci, kdy jsou nízké firemní investice i spotřebitelská poptávka a zároveň nečelíme dramatickému předlužení, by jistě bylo smysluplné přijít s nějakým růstovým podnětem. Argumentem pro stimul je i nedávná změna názoru MMF, tedy že hodnota fiskálních multiplikátorů je v krizi vyšší než se původně předpokládalo, na druhou stranu musíme vzít v úvahu fakt extrémní otevřenost české ekonomiky a flexibilitu směnného kurzu, což znamená, že velká část takového stimulu by unikla do zahraničí na dovozy.

Jsou však jistě investice, které mají vyšší multiplikační efekt z důvodů menších průsaků do dovozů a vysokého podílu lidské práce, např. právě investice do dopravní infrastruktury. To by se však u nás musely přestat financovat předražené projekty, o jejichž smyslu jsou pochybnosti. Ano, opět mám na mysli korupci. Ještě větší díra na peníze bez doložené ekonomické návratnosti jsou šílené nápady plavebních kanálů a postavit Temelín za cenu garance minimálních výkupních cen také nedává ekonomický smysl.

Místo bezmyšlenkovitého lití peněz do betonu by stát měl kombinovat strategii fiskální konsolidace s dobře vytipovanými a dobře připravenými projekty do oborů s vysokým multiplikačním efektem jakým jsou např. programy zateplování budov, jak dokazují tyto studie, jejichž autory opravdu nejsou žádní zelení fundamentalisté. Srovnání makroekonomických dopadů, Zateplování oživuje ekonomiku

Pokud jste to nezaznamenali, tak včera přijal pan prezident ministra životního prostředí a Hrad k tomu vydal prohlášení, že prezident vysoce ocenil úsilí ministra životního prostředí v boji proti zeleným fundamentalistům.  Asi bude tedy spíš ten beton.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se