Výsledek českého i německého HDP v prvním čtvrtletí leckoho nepříjemně překvapil. Německo přešlapovalo na místě, zatímco Česko se propadlo o 0,8 procenta. Přitom ať již v případě české, tak německé ekonomiky čísla z průmyslu, maloobchodu a koneckonců i zahraničního obchodu vykazovala (mezikvartální) zlepšení. Kde je tedy chyba? Za optickým klamem může být výrazný propad dovozních cen, který papírově dobrý zahraniční obchod postavil do horšího světla.

Nemáme sice k dispozici strukturu HDP, přesto již dnes lze leccos zajímavého vyčíst z doprovodných komentářů statistických úřadů. Ty se tentokrát v Česku a Německu velmi podobají. Podle nich byl jednou z největších zátěží pro obě dvě ekonomiky na začátku roku zahraniční obchod. Bilance zahraničního obchodu se přitom v obou dvou ekonomikách v prvním čtvrtletí vylepšila. V Česku sezonně očištěná bilance zahraničního obchodu rostla mezikvartálně o tři procenta a v Německu dokonce o devět.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.