Chybu ve výpočtu a selektivní práci s daty amerických ekonomů Reinhartové a Rogoffa nikdo nezpochybňuje, následná diskuse – hlavní závěry zůstávají platné & konec pohádky o škodlivém dluhu – ukazuje, že zastánci úsporných i expanzivních opatření zůstávají na svých pozicích.

Stanovit nějakou obecně platnou závislost mezi zadlužením země a ekonomickým růstem asi není možné, záleží totiž na tom, jak jsou rozpočtové deficity financovány a na jak dlouho. Jednorázový deficit většinou neznamená žádný závažný problém, setrvalý rozsáhlý rozpočtový deficit zpravidla působí závažné ekonomické škody, zejména pokud jej investoři považují za neudržitelný. Rozpočtové deficity jsou také lépe absorbovány v zemích s vysokou mírou soukromých úspor, v ekonomikách s nízkou úrovní úspor mohou mít i malé deficity destabilizační důsledky.

Je jasné, že radikální úsporné programy v době recese zhoršují krizi. Veřejná debata je však bohužel trochu matoucí. Politici a ekonomové se dohadují, zda by měla vláda více utrácet peníze v době recese, aby zabránila kolapsu ekonomiky, nebo zda by se měla soustředit na snížení deficitu, protože přílišné zadlužení může vést k fiskální krizi a vyšším úrokovým sazbám vládních dluhopisů. Otázka by však měla stát jinak – mohou být veřejné investice dostatečně produktivní, aby generovaly budoucí příliv příjmů, které pokryjí náklady spojené se zadlužením?

Nedávné přehodnocení hodnoty fiskálních multiplikátorů ze strany MMF je dalším důležitým argumentem, že pokud státy zcela neztratily důvěru investorů, tak by se měly odhodlat ke kombinaci fiskální konsolidace s dobře zacílenými programy na podporu ekonomického růstu. Když se to nepřežene a pokud to netrvá příliš dlouho, tak dluh stimuluje růst. A pokud to vyjde, tak bychom se měli vrátit ke starému dobrému Keynesovi, tedy že šetřit na horší časy se má v době prosperity.

Souvislost mezi dluhem a růstem je pravděpodobná, žádná zlomová hranice státního dluhu ale neexistuje, což ostatně ve své práci netvrdí ani Reinhartová s Rogoffem. Politický spor o to, zda lze růst na dluh, však pokračuje.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se