Když ve zprávách slyším o tom, jak ve Spojených státech střílející děti zabíjejí rodiče a lidi kolem, tak popravdě nevím, jestli plakat, nebo se smát. Pokud si někdo myslí, že si střelnou zbraní zvýší své bezpečí, evidentně se mýlí. V souladu se zákony statistiky platí, že čím více zbraní je ve hře, tím vyšší je riziko, že dojde k jejich použití - ať už úmyslnému či neúmyslnému.

Naše firma kromě jiného zajišťuje zásah v místech vloupání, proto dobře vím, jak těžké je rozhodování, zda mají být hlídky v zásahových vozidlech ozbrojené. Na první pohled se může zdát, že ozbrojení hlídek, které mají za úkol eliminovat pachatele, je rozumným požadavkem. Přesto tvrdím, že tomu tak není. Když se totiž vžijete do role strážce, který v noční hodině vyruší zloděje při práci, určitě vám dojde, že začnou pracovat nervy na obou stranách.

Pokud někdo v takové situaci drží v ruce zbraň, riziko jejího použití prudce stoupá. Proto zastávám názor, že je lepší, aby strážci zásahových jednotek neměli zbraň. Klesá tak nebezpečí, že pachatel, kterému selžou nervy, vystřelí. Většina pachatelů totiž přišla pouze krást, nikoliv vraždit.

I ten nejhloupější zloděj ví, že pokud je stíhán za majetkovou trestnou činnost, nebude případný trest tak vážný, jako kdyby při svém činu někoho zabil. Pokud na něj ale strážce namíří zbraň, může snadno podlehnout pudu sebezáchovy a vystřelit. Zloději totiž na rozdíl od strážných neprocházejí tréninkem a psychotesty. Paradoxně je kvůli tomuto mechanismu ozbrojený strážný vystaven vyššímu riziku zastřelení než strážný, který zbraň nemá.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru