Klasické sociální třídy jsou mrtvé. Říká se to už dávno a nyní to potvrdil rozsáhlý britský průzkum. Dělení na pracující, střední a vyšší třídu už jednoduše neodpovídá moderní (západní) společnosti. Ta má nyní hned sedm úrovní, počínaje elitou a konče tzv. prekariátem (tedy proletariátem v "prekérní" situaci). Jednotlivé skupiny přitom neurčuje jen majetek, ale také vzdělání a kulturně-sociální zázemí.

Podívejme se, jak by se - s jistou nadsázkou - dal britský model modifikovat na české poměry. Samozřejmě po započtení národních specifik vývoje kapitálu i kapitalismu.

Novodobí otroci

Vrstva neviditelných, bez nichž by nákup po 22. hodině byl v zásadě nemožný stejně jako levné jídlo v restauracích či cenově dostupné a časově omezené stavební práce. Jestliže na stavbu svatého Víta do finální podoby Češi potřebovali zhruba tisíc let, díky ukrajinským a bulharským dělníkům rostou nové stavby přes noc. Cizinci rovněž narušili poklidný život českých samoobsluh, jejichž otevírací doba kdysi kopírovala standardní pracovní den, takže nákup byl v podstatě nemožný. Díky nim zde mohou prakticky nonstop fungovat jak nadnárodní řetězce, tak večerky.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se