Nejhloupější nápad mého života? Určitě rozhodnutí jít studovat plzeňská práva. Je to věc, jež mi už několik posledních let čas od času někdo poťouchle vpálí a mne nezbývá, než donekonečna opakovat fakta. A mezitím se znovu – naštěstí úspěšně – ucházet o důvěru voličů. Jsem totiž politik a mám tzv. presumpci viny.

Naposledy se do mne obul mediálně známý plzeňský aktivista Marek. Jen pár hodin po té, co jsem byl zvolen místopředsedou sociální demokracie. Na svém blogu mne přirovnává k Marku Bendovi z ODS a záměrně neuvádí fakta, která mu nehrají do jeho příběhu. A nemůže říkat, že je nezná, protože jsme spolu na téma studia práv měli dlouhý osobní rozhovor.

Takže ještě jednou pro něj i pro všechny, kteří si tento příběh nechtějí googlovat na webu. Nejde totiž o žádnou horkou novinku, média ho už několikrát probrala ze všech stran.

Jako několik set dalších, i já jsem se ke studiu práv dostal prostřednictvím kursu celoživotního vzdělávání v letech 2007 – 2008. Vedení školy následně rozhodlo, že všichni úspěšní absolventi mohou pokračovat v řádném studiu s tím, že budou zařazeni do 3. ročníku bakalářského studia Veřejná správa na Právnické fakultě ZČU. O rok později jsem toto studium úspěšně ukončil obhajobou bakalářské práce.

Stejně jako další studenti jsem byl i já podroben důkladnému prověřování. Nikoliv pouze bývalým rektorem, jak nepravdivě uvádí pan Marek, ale také současným vedením univerzity. A to nehovořím o dalších kontrolách, včetně centrálních orgánů a policie. Všechny dopadly stejně: na mé straně nebylo shledáno žádné pochybení a tudíž nebyl důvod, aby mi titul byl odebrán.

Blog Martina Marka najdete ZDE

Jen na okraj. Celou eskapádu ještě okořenila podivná historka, kdy mi škola na počátku vyšetřování oznámila, že moje bakalářská práce není k nalezení. Až po té, co jsem její poslední verzi složitě zrekonstruoval ze svého počítače a mailu, tak mne informovali, že šlo o omyl a že moje práce celou dobu byla v univerzitní knihovně. Nechci být paranoidní, takže věřím, že šlo jen o další omyl či šlendrián, nikoliv o záměr dostat celou věc do médií...

Na celou aféru a na související pochybnosti o tom, zdali kurs celoživotního vzdělávání byl relevantní náhradou za dva roky studia, jsem nemohl reagovat jinak, než rozhodnutím, že bakalářský titul nebudu užívat po dobu výkonu veřejných funkcí. Bez ohledu na to, jak dopadly všechny související kontroly a že disponuji několika dokumenty a potvrzeními, včetně vyjádření stávajícího vedení univerzity.

Více toho asi v této věci udělat nemůžu. Kdo nevěří, rád mu vše doložím, případně ať se zeptá přímo na rektorátu univerzity. Reagovat na další historky páně Marka o tom, jaký jsem kamarád s pány z plzeňské ODS, snad nemusím. Dostatečně je vyvrací nejen kampaň před krajskými volbami, ale zejména jejich výsledek. ODS je v opozici a náš vztah s panem Pospíšilem (shodou okolností bývalým děkanem fakulty z doby prvního prověřování mého studia) je douhodobě napjatý. Přijďte se podívat na zasedání krajského zastupitelstva, to městské jsem opustil před více jak rokem. To pan Marek ale také ví...

Milan Chovanec, hejtman Plzeňského kraje a místopředseda ČSSD