Odcházející prezident Václav Klaus se nikdy nebál říci svůj názor a šířit ho všemi prostředky, včetně těch elektronických. Ačkoli jeho vztah k internetu je spíše odtažitý, přeci jen dokázal jeho možností na stránkách www.klaus.cz plně využít. Kromě řady vyjádření, tiskových zpráv, dementi a dalších textů na něj nechal umístit i více než 460 oficiálních projevů, které pronesl v rozmezí let 1995 až 2013. Z nich vychází tato analýza a také aplikace Vývoj slovníku Václava Klause, ve které můžete sledovat, jak se jeho slovník během let měnil.
V projevech najdeme přes 230 různých -ismů a -istických slov, pomocí nichž nebo vůči nimž se Klaus vymezoval. Kromě běžných slov, jako je centralismus, liberalismus, europeismus či humanrightismus se tu objevují i méně obvyklé výrazy: ordoliberalismus, supranacionalismus nebo přídavné jméno intergovernmentalistickou.
Mimochodem, posledně jmenované slovo nepoužil Klaus jako negativní označení, ale nazval tak v projevu z roku 2003 svou alternativu k současném kurzu integrace Evropy. “Schůzka nemá stanovit jakousi kuchařku pro podrobné detaily při vyjednáváních, ale pouze definovat základní pozice ústavních činitelů,” řekl. “Hlavním cílem je vyjasnit, zda existuje domácí politická shoda v názoru na dva hlavní proudy současného evropského myšlení: na proud preferující směřování EU k podobě jednotného či tzv. federalistického superstátu a na proud preferující spíše intergovernmentalistickou podobu EU.”
Většinu z takto exotických slov použil ovšem Václav Klaus jen jednou či dvakrát. Na opačném pólu četnosti se nacházejí obraty, které naopak patří k jeho slovů základním a které pomyslně vymezují Klausův názorový prostor v jasných polaritách Česko versus Evropa – se stěžejními tématy ekonomiky, politiky a svobody.
Také nejfrekventovanější smysluplná sousloví v Klausových projevech odpovídají stejným tématům: “Česká republika” (více než 500 výskytů), “Evropská unie" (přes 300 výskytů) a “naše země” (více než 280 výskytů).
Silné přesvědčení o správnosti vlastního názoru se odráží v Klausově často užívaném sousloví “jsem přesvědčen, že”. Ve svých projevech ho použil více než dvěstěkrát. Pro srovnání: nejčastější smyslupné trojsloví jeho předchůdce Václava Havla v pollitických projevech bylo “domnívám se, že”.
Slovník Václava Klause se ovšem vyvíjel v čase. V jeho projevech kupříkladu postupně ubývalo zmínek o ekonomice a příbývalo Evropské unie. V grafu je zřetelný vrchol v roce 2004, kdy Česká republika do EU vstoupila.
Jako by Klausovy politické projevy časem ztrácely razanci, kdysi tak zásadní slovo “naprosto” se z jeho oficiálních projevů zřetelně vytrácí...
Těžko odhadovat, kam se Klausův slovník bude ubírat dál. Jeho dosavadní vývoj můžete prozkoumat v aplikaci, která zobrazuje procentuální podíl různých slov v Klausových projevech za posledních 15 let.
Pokud se chcete do zkoumání Klausových projevů ponořit hlouběji, vyzkoušejte si experimentální aplikaci Corpus Viewer, která na sebrané projevy obou prezidentů aplikuje různé metody pro statistickou analýzu textu. Vzhledem ke složitosti výpočtů mohou některé operace trvat i desítky sekund.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist