Pokud jde o Česko: získá další zákon, který bude k ničemu, protože bude natolik pružný, že se do něj vejde jakékoliv zadlužení. Naznačují to předběžné dohody mezi ministrem financí Miroslavem Kalouskem a ČSSD.

Bráno čistě teoreticky, člověk by se zadlužovat neměl a měl by využívat statků, které má. To samé platí i pro stát. Jenže toto pravidlo padlo dávno před pravicí proklínaným Keynesem: mnoho králů v minulosti financovalo dluhem válečné výpravy. Ve chvíli, kdy jim zrovna nevyšla "návratnost", buď přestali býti králi, nebo nechali popravit své věřitele. Oproti tomu Keynes "jen" navrhoval popustit uzdu ve chvílích krize a naopak přitáhnout výdaje v čase blahobytu. Z čehož si dnešní představitelé států vzali jen tu část, která horuje pro zadlužování. V tomto kontextu je krize posledních let jen logickým zakončením vývoje, který někdo nazývá kapitalismem a někdo uplácením spodních vrstev obyvatelstva.

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se