Zvolení Miloše Zemana českým prezidentem je návratem do devadesátých let, ale přesto lze najít i pozitivní zprávy. To o uplynulých volbách psali komentátoři, bloggeři a osobnosti na IHNED.cz.

Přinášíme přehledný souhrn všech názorů a blogů, které dosud k výsledkům prezidentské volby na IHNED.cz vyšly:

Petr Kamberský
Petr Kamberský
komentátor

Tři dobré zprávy

Zpráva první: vyhrál velmi čitelný muž, jehož stopa je v naší historii nepřehlédnutelná a jasná.

Zpráva druhá: vyhrál muž, jenž je přes všechny pozdější přešlapy spojen s tím pozitivním v dějinách. Jak jeho členství v KSČ na jaře roku 1968, tak neortodoxní články před rokem 1989 i angažmá během samotného převratu říkají: Nový prezident představuje ten méně bolševický společenský proud.

Petr Honzejk
Petr Honzejk
komentátor HN

Vítězství Zemana, návrat do devadesátých let

Předně: Gratulujeme Miloši Zemanovi. A konstatujeme, že jeho zvolení českým prezidentem není katastrofou a je svým způsobem logické. Krom Václava Havla a Václava Klause nenajdeme jiného politika, který by tak silně ovlivnil českou politiku a společnost po roce 1989 jako on.

Jmenovaní tvoří dohromady trojjedinou konstituci české politiky; zosobňují její základní prvky tak, jak v devadesátých letech postupně přicházely. Havel svobodu, Klaus kapitalismus, Zeman probuzení levice.

Robert Břešťan
Robert Břešťan
šéfkomentátor týdeníku Ekonom

Krátká paměť a tatíček Zeman

Politici, stejně jako všichni ostatní lidé, si s sebou nesou nesmazatelnou osobní historii. V případě nově zvoleného prezidenta Miloše Zemana nelze než dodat – bohužel. Kdo že to tedy od března bude třetím českým prezidentem?

Muž, který říká, že se odstřihl od vlivu Miroslava Šloufa, aby si s ním v den volby připil na vítězství. Muž, jehož kampaň byla velmi nejasně financována, zato jasně lživá i podpásová. A expremiér, za jehož politické kariéry se děly pozoruhodné věci.

Jindřich Šídlo
Jindřich Šídlo
hlavní analytik HN

Iluze městských liberálů skončila

Upřímně, kdyby Schwarzenberg vyhrál, znamenalo by to, že se země za posledních několik málo let změnila mnohem víc, než jsme všichni v médiích stačili zaregistrovat.

Zeman má prostě v dnešním Česku víc voličů, kterým opravdu stojí za to jít k volbám a hlasovat pro něj. Zeman autenticky reprezentuje víc Čechů než Schwarzenberg, jejich naděje, tužby, ale i strach a předsudky.

A po Václavu Havlovi a Václavu Klausovi se tak na Hrad dostává třetí z mužů, který zásadně určil vývoj české politiky 90. let.

Jiří Leschtina
Jiří Leschtina
komentátor

Zemanova připomínka: Svobodné hlásání názorů je nevhodné

Miloš Zeman nám hned v prvním povolebním vyjádření neopomněl připomenout, že svobodné hlásání názorů shledává neseriózním a nevhodným. Což ale už dávno víme. Přinejmenším od doby, kdy jeho Úřad vlády podával trestní oznámení na MF Dnes kvůli kauze Olovo, nebo když on osobně vyhrožoval zničením týdeníku Respekt.

Petr Kamberský
Petr Kamberský
komentátor

Malá knížecí pohádka

Karel z Čimelic prohrál takřka o půl milionu hlasů. To nelze svésti na žádný estébácký inzerát. Karel z Čimelic prohrál i kvůli tomu, že zcela zbytečně poslal Edvarda Beneše do Haagu – chyba, která změnila celou kampaň.

Přesto je čestné druhé místo vlastně pohádkové. Kdo by před takovými pěti deseti lety věřil, že by Karel Schwarzenberg vůbec mohl kandidovat na prezidenta a v přímém souboji prohrát jen na body?

Česko v sobotu zasáhlo slabé zemětřesení

Jako falešný se ukázal poplach o zvýšené seizmické aktivitě v oblasti středních Čech. Český seizmologický úřad popřel, že by se na Benešovsku chvěla země, včetně informace, že epicentrum se nachází v oblasti Blaníku.

"Co lidi strašíte? Není té hrůzy už takhle dost?" reagoval na dotaz agentury WT ředitel ústavu. Vyjádření nám poskytl i tiskový mluvčí blanických rytířů: "Rezolutně odmítáme jakékoli informace o tom, že by se blaničtí rytíři chystali vyjet. Nikam nepojedeme. Tenhle národ si nezaslouží, abychom kvůli němu hnuli prstem, natož probouzeli koně. Ani do budoucna už s námi nepočítejte."

Daniel Anýž
Daniel Anýž
komentátor

Pokud se Zeman v zahraniční politice šprajcne, tak možná ještě více než Klaus

Euroskeptika až eurofoba Václava Klause střídá eurofederalista Miloš Zeman. Za jeho vlády Česká republika absolvovala přístupová jednaní, a Zemanův nástupce Vladimír Špidla tak mohl na jaře 2003 s EU podepsat přístupovou dohodu.

Ve věci Evropské unie by měl být tedy vztah Hradu a ministerstva zahraničí výrazně lepší než za Václava Klause, česká politika vůči EU, lépe řečeno, české působení v unii, by mělo být vstřícnější, jednotnější, čitelnější.

I když přece jen se dvěma otazníky.

Anketa osobností: Co ukázaly prezidentské volby?

Iva Pekárková

spisovatelka

Potvrdily matematicky nesprávný Zemanův výrok: Polovina lidí má podprůměrnou inteligenci.

 

Miloš Urban

spisovatel

Citlivých myslících lidí je menšina – v českém národě. Asi se s tím my menšinoví musíme smířit, pokud tu chceme žít. Třeba nebude tak zle.

Vojtěch Bednář

Polibkem zabili Schwarzenberga

Vojtěch Bednář
sociolog

U nás, ale v obměnách i v jiných zemích, se tomu říká „polibek smrti“. V podstatě jde o to, že vyjádří-li vám v politickém boji veřejnou podporu osobnost, která je veřejností vnímána jako výrazně kontroverzní, negativní, případně má některý další z poměrně pevně dané skupiny atributů, budete touto osobností stigmatizováni. Stigmatizace znamená, že i když vy sami jste se ničeho nedopustili, veřejnost vás bude vnímat negativně, protože vás uvidí prizmatem toho, kdo vás podporuje.
Daniel Kvasnička

Koho chcete sjednocovat?

 

Veřejný život a volba prezidenta nejsou zápasem Sparty se Slávií. To není byznys majitelů klubů soutěžících v ligových zápasech! Není to fotbal ani hokej, stát se týká i nesportovců, starců a zrovna narozených dětí. Pak stejně tak národní tým složený z různých hráčů ligových klubů hraje pouze zanedbatelnou epizodu sportovního života, ale nehraje o budoucí podobu státu, která se týká nás všech.

Každému musí zůstat přáno to, co si myslí. Nebo se snad sjednocováním myslí, že se všichni, kdo nevolili nikoho, měli chytit za nos a přesunout se k pánovi, jehož téměř 55 % hlasů poslalo na Hrad?

Další blogy k volbám - čtěte ZDE

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se