Devátý leden 2013 se zapíše do našich ústavních a politických dějin. Tímto dnem byl opuštěn parlamentní systém vlády a nastolen systém poloprezidentský. Kvalitativně se jedná o moment srovnatelný s přechodem od 4. k 5. francouzské republice v roce 1958. Francouzi k tomu potřebovali schválit novou ústavu, naše je natolik obecná (a ovšem předpokládá implicitně systematický výklad!), že k tomu stačilo rozhodnutí premiéra.
Naše ústava stanoví, že prezident republiky není z výkonu funkce odpovědný. Protože žijeme v republice, a nikoliv monarchii, která snese nedotknutelného a neodpovědného panovníka, odpovědnost musí někdo převzít na sebe. Podle ústavy je to vláda, a to cestou spolupodpisu většiny rozhodnutí prezidenta republiky. (Případně odpovědnost přebírají jiné ústavní orgány, ale to je v tuto chvíli vedlejší.)
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.







