Devátý leden 2013 se zapíše do našich ústavních a politických dějin. Tímto dnem byl opuštěn parlamentní systém vlády a nastolen systém poloprezidentský. Kvalitativně se jedná o moment srovnatelný s přechodem od 4. k 5. francouzské republice v roce 1958. Francouzi k tomu potřebovali schválit novou ústavu, naše je natolik obecná (a ovšem předpokládá implicitně systematický výklad!), že k tomu stačilo rozhodnutí premiéra.

Naše ústava stanoví, že prezident republiky není z výkonu funkce odpovědný. Protože žijeme v republice, a nikoliv monarchii, která snese nedotknutelného a neodpovědného panovníka, odpovědnost musí někdo převzít na sebe. Podle ústavy je to vláda, a to cestou spolupodpisu většiny rozhodnutí prezidenta republiky. (Případně odpovědnost přebírají jiné ústavní orgány, ale to je v tuto chvíli vedlejší.)

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.