Jak hrozně moc toho prezident zmůže, je jasné všem - jen si vybavte dva téměř polární symboly: Václava Havla a Václava Klause. Přitom vůbec nejde o pravomoci právní, ale právě symbolické - a symbolika je mnohdy to nejdůležitější.

Naše vlajka, technicky řečeno, jsou běžné tři barvy, ale dohromady dávají symbol, který je nám drahý a který nás jaksi reprezentuje a na který bychom chtěli být hrdí - ať už při hokeji, v kultuře, vědě... a světe, div se, i v politice, byť jsme si od tohoto pocitu za poslední léta poněkud odvykli. Pokud je prostě cosi českého ve světě vážené, dělá nám to dobře a jsme na chvíli schopni o(d)pustit i domácí šarvátky a případné antipatie či osobní názorové deviace.

Právě tuto roli hraje prezident. Když dělá prezident, schválně nebo nevědomky, ostudu, je to smutné a neomluvitelné. Přitom nejde o to, (ne)kritizovat nebo (ne)nabízet neotřelé pohledy. I to, nebo právě to, se dá (a pokud to má někam vést, dokonce musí) dělat s grácií. Pokud je člověk kritický, což je užitečné, musí si dát pozor, aby byl pokorný, a nikoli do sebe zahleděný, jinak prostě riskuje, že se s ním nikdo bavit nebude a stane se koloritem, který není brán vážně a nikdo mu, pokud vysloveně nemusí, nevyjde vstříc. Jeho proslovy se protrpí nebo v horším případě vyslechnou s úsměvem na rtech a tím to skončí.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.