Když Václav Havel pronášel svůj poslední novoroční projev, uplynulo od rozdělení Československa deset let. Havel tomu výročí věnoval třetinu své řeči a překvapivě poprvé veřejně připustil, že rozpad federace byl správným krokem. O dalších deset let později věnoval Václav Klaus tomuto výročí šestnáct slov, včetně oslovení Vážení občané. I to svědčí o odbytosti a bohorovnosti jeho posledního novoročního představení.

Klaus byl přece jedním ze dvou hlavních aktérů dělení federace. A jistě si vzpomíná, že pro řadu lidí byl zánik Československa těžkým traumatem, jakkoliv ho mnozí z nich považovali za nevyhnutelný. Tehdejší předseda vítězné ODS si také určitě uvědomuje, že nemalá část občanů především jemu kladla za vinu, že o tak osudovém rozhodnutí neproběhlo referendum a vše se odehrávalo ve zvláštní atmosféře chladného kalkulu.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se