Bylo rozdělení Československa dobrým řešením?

Bylo rozdělení Československa nejlepším možným řešením?

Edvard Outrata
Edvard Outrata
státní úředník ve výslužbě
Rozdělení bylo, žel, nejlepším řešením pro oba národy. Je to vidět na tom, že vztahy mezi národy snad nikdy nebyly lepší než teď.
Iva Pekárková
Iva Pekárková
spisovatelka
Tenkrát jsem rozdělení málem oplakala. Dnes vidím, že bylo přímo modelové a po mnoha stránkách prospěšné.
Marek Vácha
Marek Vácha
kněz a přírodovědec
Ano. My Češi jsme si nikdy dost neuvědomili, jak moc Slováci po samostatnosti touží a jak je pro ně důležitá.
Markéta Hejkalová
Markéta Hejkalová
spisovatelka
Mírumilovné rozdělení Československa bylo možná nejlepší událostí naší historie, bylo přínosem pro oba národy a příkladem pro celý svět.
Ivan Derer
Ivan Derer
bloger
Nebylo nejlepším řešením, ale nedalo se nic nejlepšího dělat. Největším přínosem bylo pro politiky a nejvíc ztratili občané Československa.
Radkin Honzák
Radkin Honzák
psychiatr
Asi nebylo jiné možné. Slováci po samostatnosti velmi toužili.
Nejvíc ztratily gladiátorské sporty, fotbal a hokej, zisky nevidím žádné.
Miloš Urban
Miloš Urban
spisovatel
Ztratili jsme značku Československo, známou a dobrou. Ztratili jsme území; i oni. Jsme teď o dost menší. Už ne bratři -- sotva bratranci.
Ondřej Černý
Ondřej Černý
kulturní manager a konzultant
Rozdělením ČSFR logicky vyústila emancipace slovenského národa. Přínosem z hlediska dlouhodobého vývoje nebylo ovšem ani pro jednu stranu.
Jan  Urban
Jan Urban
novinář
Československo nebylo nikdy součtem Čechů a Slováků. Zničit ho byl zločin, který vrátil oba národy myšlenkově do 19.století.
Stanislav Komárek
Stanislav Komárek
biolog a filosof
Ano,stát se rozpadl podél hranice mezi starou Cis- a Translajtánií, jak to hrozilo už u staré monarchie.Teď můžeme v klidu spolupracovat.
Tomáš Vrba
Tomáš Vrba
překladatel a editor
Rozdělení určitě nebylo nejlepším řešením, ale od určitého bodu bylo nevyhnutelné. My Čechoslováci jsme přišli o vlast, Slováci ji získali.
Helena Illnerová
Helena Illnerová
biochemička
Zpětně vidím rozdělení Československa jako jediné možné řešení. Zůstalo nám blízké přátelství, které jíž hrozilo, že se vytratí.
Daniel Kvasnička
Daniel Kvasnička
farář
Byla to jedna z nejhloupějších a zbytečných věcí po listopadu 1989. Oslabilo nás to, obě strany, mohli jsme mnohé změnit naprosto jinak.
Vlad Petrus
Vlad Petrus
právník
Ano. Navíc bylo provedeno pokojně, rychle a profesionálně. Klobouk dolů před oběma národy a jejich tehdejšími politickými reprezentacemi.
Ivan Štampach
Ivan Štampach
religionista
Bylo to dobré řešení vycházející z odlišného politického směřování obou národů. Česko uvrhlo osamostatnění do izolace od evropského myšlení.
Související
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru