Před pár týdny Ono začala prodávat oblečení, které kdysi Lennonovi sama navrhla, zažehla takzvanou Mírovou věž v Reykjavíku, jež svítí na Lennonovu památku, a v neposlední řadě udělila letošní Mírový grant Lennon-Ono. "Letos jsme odměnili skupinu Pussy Riot, kterou v některém ohledu považuji za své následovníky," řekla Ono v rozhovoru pro HN.

HN: Je pro vás u Pussy Riot podstatné, že jde o dívčí skupinu?

Podle mě už dnes nezáleží na tom, zda umění dělá muž, nebo žena. Ale měli bychom vždy myslet na to, že nesmíme propagovat umělkyni jen proto, že je žena a přijde nám opomíjená. To bychom pak byli stejní sexisté jako ti muži, kterým se za to celý život smějeme.

Tlukot svobody

Text je součástí speciálu IHNED.cz ke Dni lidských práv a připomínkou roku od úmrtí Václava Havla. Texty dalších světových autorů budeme postupně zveřejňovat ZDE

HN: A feminismus jako takový už je passé?

Ne, například na Blízkém východě je nyní výrazné hnutí žen, které se snaží vydobýt pro sebe nezávislost a svobodu, aniž by přitom žádaly o pomoc muže nebo západní země. To mi přijde zcela nevídané. My ženy bychom měly sestrám na Blízkém východě dávat najevo, že si jich vážíme, že je chápeme a že jim držíme palce.

HN: Má dnes politické umění větší váhu než dříve?

Určitě je vlivnější, než bývalo. Politické umění nás učí, že člověk může svojí odvahou, přesvědčením a ochotou bít se za správnou věc dosáhnout úplné duchovní svobody. Tu už mu poté nikdo nesebere. A v neposlední řadě to vysílá signál dalším aktivistům na celém světě a připomíná jim, že oni nejsou sami, kdo se snaží změnit poměry k lepšímu.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se