Afrika? To je vedro a hlad, jedním slovem beznaděj, přesvědčovala mě před odjezdem většina přátel. Ale ono je to také šest z deseti nejrychleji rostoucích ekonomik světa, kontrovaly na zažité představy statistiky. Při bližším pohledu pak tvrdá data zasadila druhý přesvědčivý direkt: Ekonomika subsaharské Afriky si od roku 1998 do začátku krize každý rok připsala 5 procent.

Následoval krátký propad, z něhož se ale region rychle oklepal, a už v příštím roce by měl být zpět na dlouhodobé trajektorii - a možná, že i nad ní. Jistě, část z tohoto příběhu sepsala nízká srovnávací základna; za nemalou částí je nicméně tichá a pomalá revoluce proti starým, sebezničujícím pořádkům, odehrávající se do značné míry ve stínu asijského zázraku.


Den 1 - Na první a na druhý pohled

Den 2 - Zpověď afrického podnikatele: lesk a bída byznysu

Den 3 - Afrika: sázka na jistotu s ručením omezením


 

Tato revoluce se podle Světové banky opírá o čtyři pilíře - zodpovědnější politiky a politiku (hodně nízká srovnávací základna tu opět hraje významnou roli), moderní technologie, urbanizaci a v neposlední řadě demografickou dividendu. Sečteno a podtrženo, tvrdí banka, africké probuzení by nejenže mělo vydržet globální krizi, ono by prostě mělo ještě pěknou řádku let vydržet, tečka.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se