Fed za Obamy – Ben Bernanke má věci pevně pod kontrolou a politika Fedu pokračuje jako doposud – dál a dál do dosud neprozkoumaného území rozmařilého tištění peněz. Pomalý růst a deformace, které to vyvolá, by spolu s neschopností Fedu vyřešit problematiku strukturální nezaměstnanosti mohly v konečném důsledku vést k politickému přehodnocení úlohy Fedu v ekonomice. To však nejspíš počká až někdy do období po roce 2013, pokud ovšem nedojde k masivní krizi důvěry a kolapsu trhů.

Fed za Romneyho – Jedinou nejdůležitější předností Romneyho vítězství je fakt, že Ben Bernanke nebude poté, co mu v roce 2013 vyprší mandát předsedy Fedu, znovuzvolen. Očekávání této události je tak obrovské, že pokud Romney vyhraje volby, trhy by mohly na tuto skutečnost začít reagovat už v den jeho zvolení. Jak bude postupovat rok 2013, bude Romney podle tohoto scénáře pokračovat ve své negativní rétorice ohledně neúspěchů předsedy Fedu, udělá tak z Fedu de facto obětního beránka a obviní ho z pomalého hospodářského růstu. Ale i zde platí totéž, co v případě ostatních otázek: jednomu to nedá, aby se nezeptal, nakolik je tento scénář ve skutečnosti pravděpodobný. Je Romneyho rétorika namířená proti Fedu pouhým volebním trikem? Dohlédne dostatečně daleko do budoucnosti, aby si uvědomil, jaký neuvěřitelný krátkodobý rozruch by vyvolaly obavy z nového předsedy Fedu, který by mohl začít osekávat rozvahu Fedu?

Aktiva

Prezidentem se stane Obama

Prezidentem se stane Romney

USD

Pro USD by to zpočátku mohlo být negativnější, ale trh by mohl změnit názor, jakmile do hry vstoupí potenciální závažnost fiskálního útesu.

Teoreticky to bude pro USD pozitivnější a může to způsobit skokovou reakci, ale nemohl by dolar v krátkodobém horizontu pak oslabit? Vítězství republikánů může vzbudit určitou naději, že fiskální útes bude nakonec menší, než se čekalo.

Americké dluhopisy

Nulová hrozba pro Bernankeho Fed může v blízké budoucnosti znamenat pro trhy s dluhopisy větší stabilitu, protože Bernankeho Fed bude mít nakonec možná v držení celý dlouhý konec křivky a v měnové politice nedojde k žádné změně.

Americké dluhopisy čeká kolísavější cesta (nakonec i zvýšené riziko poklesu), protože trh se bude intenzivně zabývat otázkou, zda je to skutečně možné, že éra Greenspana/Bernankeho je téměř u konce.

Zlato

Pokud Obama vyhraje, bude se mu spíše dařit lépe, protože politika Bena Bernankeho může bez přerušení přežít ještě celá nadcházející léta.

Pro zlato je tato situace mnohem nepříznivější, protože tento trh živí nekryté peníze plynoucí z tiskařských lisů Fedu – i když Romneyho štěkání na Fed může být nakonec mnohem horší než jeho kousání.

 

Akcie

Přínosy kvantitativního uvolňování se postupně vytrácejí a nic na tom nezmění ani skutečnost, že Bernankeho Fed, pokud k tomu bude mít možnost, začne zase „řádit“. Průměrným titulům se povede špatně, i když existuje mnoho jednotlivých společností, jejich akcie stojí za to mít.

Tradiční republikánská představa, že lze snižovat daně a výdaje, a tak dosáhnout vyrovnaného rozpočtu, protože dojde ke zlepšení celkového růstu, je prostě lichá. To pochopí i akciové trhy.

Zbývá vám ještě 20 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se