Cesta k realizaci bankovní unie dělí Evropu. Aspoň to naznačuje varování českého premiéra, že může projekt vetovat. Nadšení pro "zevropštění" finančního systému neprojevuje třeba Británie či Švédsko. Německá vláda dokonce přišla s celým balíkem propracovaných připomínek. Jisté je, že nic není jisté. O tom, jak a kdy se Evropa dobere k "evropskému" dohledu nad bankami, se rozhodne ne v dalších týdnech, ale měsících.

Rychlý přesun k centralizaci dohledu nad bankami i další návrhy z balíku označovaného jako "bankovní unie" získaly podporu trhů i řady bankéřů. Nejen těch, kteří za tím vidí snazší cestu ke státní podpoře. Evropský bankovní systém se postupně změnil z národního na evropský.

I mírné odlišnosti v národních regulacích či přístupu k jejich plnění se proto stávají pro bankéře velkým problémem. Přinášejí vyšší náklady i nejistoty. Krize navíc ukázala, že hledání způsobu podpory pro nadnárodní banky je při národním principu dohledu složité. A tak je sjednocení dohledu nad bankami jen otázkou času.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se