Ve dvou krajích KSČM zvítězila a v devíti krajských zastupitelstvech je druhou nejsilnější stranou. Na rozdíl od ostatních parlamentních stran si jako jediná udržela a trochu navýšila svoji voličskou podporu - takové postavení jí vynesla díky značným ztrátám hlasů ostatních parlamentních stran ve prospěch menších neparlamentních uskupení. Zdá se, že KSČM tak našla recept na to, jak se stát úspěšnou nereformovanou post-komunistickou stranou – nechat dvacet let ostatní strany, aby ukazovaly, jak pod jejich vedením funguje demokracie a kapitalismus a s rukama v klíně čekat. Tato trpělivost nakonec přinesla růže, a to bez sebemenší snahy na straně KSČM, ať už ve směru transformace blíže k sociálně-demokratické politice anebo naopak k progresivnější profilaci ve směru moderních radikálně levicových stran.

Co volební úspěch KSČM v krajích přinese? Bude pokračovat její relativní vzestup nebo přijde pád? Pro KSČM nastává asi nejdůležitější období jejího polistopadového fungování. Úspěchem v krajských volbách jí začíná „zkušební lhůta“, která bude trvat do voleb do Poslanecké sněmovny. A v nich bude úspěšná, pokud v krajích ukáže alespoň základní kompetenci v nových funkcích a zdrží se výrazných korupčních afér. K tomu by musela mít dobré personální zázemí, odbornost, schopnost komunikovat atd., což však – ani vzhledem k tomu, co zatím ukazovala – zaručené není. Jelikož se KSČM po listopadu 1989 bez větších transformací zakonzervovala, lze si jen obtížně představit, že by to předlistopadoví nostalgici mohli dobře zvládnout. Více než kdykoli dříve tak strana stojí před nutností vnitřní proměny.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.