Nobelova cena míru pro Evropskou unii vygeneruje v kyberprostoru a v tom českém zvlášť gigabajty posměšků. Také mě jich v první reakci pár napadlo. Třeba, že jsme se konečně dozvěděli, že existuje něco jako „norský humor“ a že opravdu stojí za to. Nebo, že „to se jim to v Oslu vtipkuje, když si mohou dovolit v unii nebýt.“

Jenže argumentaci Nobelova výboru se nelze jen tak vychechtat. Na Evropském kontinentě opravdu 67 let nebyla (s výjimkou balkánských konfliktů) větší válka, což historie nepamatuje. Čistě nominálně je cena za MÍR v těch nejlepších rukou.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se