Vždy je báječné vrátit se do Oxfordu. Vzpomínám si, jak jsem sem v roce 1982 přijel poprvé - na pohovor na Pembroke College. Chtěl jsem studovat filozofii, politiku a ekonomii. Komise se mě zeptala na marxismus. Řekl jsem jí: "Jsem uprchlík z komunistického Polska. A žádného marxistu jsem ještě nepotkal." Jsem si jistý, že se smáli pod vousy při představě, co je čeká. Na výuku v "Balliolské sovětské republice" (odkaz na způsob vyučování - v sezeních "jeden na jednoho" - na Pembroke College, pozn. redakce) jsem zkrátka nebyl dost dobře připravený.

Desítky let trvající zkušenosti z úřadu lze nejlépe shrnout nesmrtelnou frází z mého oblíbeného dílu seriálu Jistě, pane premiére: "Jakmile se začnete vměšovat do vnitřních sporů jiných zemí, pohybujete se na velmi tenkém ledě. Dokonce i ministr zahraničí to pochopil!"

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se