Problém Evropy není v tom, že by byla moc integrovaná, ale naopak v tom, že je integrovaná málo. Z tohoto hlediska je dobrou zprávou, že německý Ústavní soud umožnil euroval.

Kritikům evropské integrace obvykle vadí, že je Evropská unie především politickým projektem, a že se tedy nutně řídí politickou (a tedy jaksi automaticky pochybenou?) logikou. A podobně mluví i o euru. Přitom se mi zdá, že právě tato argumentace postrádá smysl.

Tak za prvé je dobré si všimnout, že Brusel je od nás kritizován z obou stran: pokud se něco projednává dlouho, je obviněn z neschopnosti a neakčnosti. Pokud se naopak cosi rozhodne rychle, je EU viněna z přílišné a bezhlavé (nedemokratické?) zbrklosti.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se