2012

Karlu Schwarzenbergovi

(Premiéra hry 7. 9. 2012, Česká televize. Záznam inscenace ZDE, původní literární předloha ZDE)

OSOBY:

DRTINOVÁ, moderátorka

PANÍ MINISTRYNĚ, ministryně

ONDŘEJ ČERNÝ, Ondřej Černý

Zazní televizní znělka. Studio večerních zpráv. Na obrazovce se usmívá slečna v růžovém kostýmu. Na protější straně stolu, který má bez zřejmého důvodu tvar „U“, sedí Ondřej Černý, muž v pozdních středních letech, oblečen do tmavě modrošedého saka, světle modré košile a tmavě modré kravaty. Šedé vlasy a brýle. Mezi slečnou Drtinovou a Ondřejem Černým visí další plazmová obrazovka. Na ni beze slov zpravodajský šot. Nelze pochopit o čem. Oba herci koukají před sebe. Po minutě se na obrazovce objeví hlava ministryně, také v růžovém kostýmku. S popiskem „Velké Meziříčí“. Po celou dobu trvání inscenace běží na obrazovce pod hlavou ministryně zdánlivě nesouvisející informace ze sportu, zahraniční i novinkách z domoviny. Venku je večer.

DRTINOVÁ Paní ministryně, řekněte prosím přesné důvody odvolání Ondřeje Černého.

PANÍ MINISTRYNĚ (bez výrazu) Přesné důvody odvolání Ondřeje Černého zme už opakovali, v zásadě jde především o to, že pokračujeme v procesu transformace. (Ondřejem Černým projede jemně elektrický proud.) My zme avizovali již v dubnu, že počkáme na výsledky analýzy, kterou zme dostali a kterou zpracovávala firma BDO, stejně tak zme se rozhodli, že prověříme tyto výsledky...

SLEČNA DRTINOVÁ Přesné důvody mi řekněte teď. Prosím.

PANÍ MINISTRYNĚ (bez výrazu) Přesné důvody jsem právě řekla. V okamžiku, kdy jsou špatně nastavené řídící procesy a provozní procesy, v tom, kdy se zjistí, že vlastně celá transformace (Ondřejem Černým projede silnější dávka elektrického proudu), jak byla započata...

DRTINOVÁ ...co to znamená špatně nastavené procesy? Co udělal špatně pan Ondřej Černý?

PANÍ MINISTRYNĚ (bez výrazu) Já nechci mluvit o tom, co udělal Ondřej Černý.

(pištění myší)

DRTINOVÁ (pokouší se neplakat) Vy jste odvolala ředitele, takže bychom se měli dozvědět, proč byl odvolán.

PANÍ MINISTRYNĚ (bez výrazu) Vy se mne ptáte na řídící procesy. Vy se mne neptáte patrně v této chvíli na odvolání, nebo neptala jste se na odvolání ředitele - takže řídicí procesy? co to znamená?

(Pištění myší pod stolem, DRTINOVÁ skáče na stůl, Ondřej Černý by chtěl také, ale nemůže. Drtinová se trapně posuňkem omlouvá divákům a sedá si zpátky.)

DRTINOVÁ (pláče) Paní ministryně, já se vás ptám na to, co - udělal - Ondřej - Černý - špatně.

PANÍ MINISTRYNĚ (bez výrazu) Ondřej Černý vedl, tak jak vést měl, dostal za úkol zpracovat a započat transformaci, (po další dávce elektřiny Ondřejovi Černému vstanou vlasy) čehož se zúčastnil, tedy zhostil, velmi se ctí.

DRTINOVÁ Proč tedy byl odvolán...Teď jste ho pochválila....proč byl odvolán...

PANÍ MINISTRYNĚ (bez výrazu) Ano, pochválila jsem ho, protože celý proces započal. (Hryzání myší, v obličeji Černého vidíme krůpěje krve.) A udělal ho velmi dobře. Takže my zme byli spokojeni. V každém případě ale ukázalo se, že v rámci analýzy – která proběhla a o které jsem již mluvila – zjistili zme, že jsou chybně nastaveny některé procesy, které je potřeba změnit. A v rámci těchto transformačních kroků (proud), tedy jak zme avizovali, bylo jeden z těch prvních kroků právě odvolání ředitele.

Hra ve formě Havlových oblíbených grafických básní, Antikódů


DRTINOVÁ (zakrývá si oči) Paní ministryně nezlobte se, co to znamená, že Ondřej Černý nastavil špatně procesy. Řekněte mi, co ten člověk udělal špatně? (na konci už nemůže doslovit)

PANÍ MINISTRYNĚ (bez výrazu) Ondřej Černý nenastavoval špatně procesy, spíše šlo o to, aby se procesy, které byly špatně nastaveny a nefungovaly přesně tak, jak by fungovat měly, aby se měnily.

(Zvuk podobný okusování kostí. Ondřej Černý si uhryzne bolestí jazyk.)

DRTINOVÁ (šeptá) Paní ministryně, prosím..., řekněte mi..., co udělal špatně. Vy jste ho zatím během rozhovoru pochválila a ten člověk, Ondřej Černý, ve své funkci skončil. (Ondřej Černý leží hlavou na stole, občas sebou škubne.) Můžete mi říci, co tedy udělal špatně...Proč musel být tak náhle odvolán??...

PANÍ MINISTRYNĚ (bez výrazu) Já vám tedy zopakuji ještě jednou, že základem toho odvolání bylo právě to, že chceme nastavit procesy, které se ukázaly jako nefungující, nebo špatné, nebo ne zcela fungující, aby se nastavily správně, aby celý transformační proces (Ondřej Černý padá po další dávce elektrického proudu mrtvý hlavou na stůl, Drtinová se hroutí k zemi), který tady probíhá a bude dále probíhat, aby byl zvládnutý nakonec úplně správně. A já teďka nechci postavit tuto otázku do roviny osobní. Protože to není osobní věc. Je to prostě nastavení nových procesů tak, aby byly fungující.

DRTINOVÁ (sápe se rukama ze země po obrazovce s paní ministryní) To není vůbec osobní otázka. Jak - se - podílel - Ondřej - Černý - na tom, že ty řídící procesy neběžely podle představ. Co - udělal - Ondřej - Černý - špatně a proč musel být odvolán z minuty na minutu. Jako kdyby byl třeba podezřelý z majetkové trestné činnosti. (zemdlí)

HNDialog na Facebooku

Názorový server HNDialog najdete také na Facebooku ZDE


PANÍ MINISTRYNĚ (Směje se jako herec v Národním divadle při závěrečných ovacích. Mluví uvážlivě, deklamaci si vychutnává.) Já si myslím, že to posouváme do úplně jiné roviny a nemyslím si, že by bylo úplně v pořádku srovnávat tento proces, který probíhá, s majetkovou kriminalitou.

Tma. Několik desítek sekund vidíme jen blikající nápis PROCESY, KTERÉ BYLY ŠPATNĚ NASTAVENY, NELEPŠILY SE TAK, ABY POSUN, CELÝ POSUN V RÁMCI TRANSFORMACE ŠEL VÍCE KUPŘEDU

Hraje hudba. Pomalu se rozsvěcuje.

Ondřej Černý pochoduje kolem dokola „U“-stolu. Nohy ohlodané od krys. Ruce spálené od elektřiny. Drtinová se střílí do hlavy. Osoba ministryně vystupuje z obrazovky a jako motýl se pomalu vznáší nad scénou a usedá na anténu. Začínají Branky, body, vteřiny. 

 

 

 

 

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 0 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.