Česká republika prozatím ještě není v situaci, v jaké se nacházela Itálie v letech 1992-1993, kdy se na pranýři ocitl její dosavadní stranicko-politický establishment - jehož velká část se pak ze svého veřejného znemožnění už nevzpamatovala. Politické kataklyzma, charakterizující nedávnou italskou minulost, se však může stát českou budoucností. A to budoucností nepříliš vzdálenou.

V nynějším českém kontextu jsou totiž v postačující míře naplněny výchozí podmínky pro propuknutí politické krize „na italský způsob“, tedy s převahou morálních témat a s dramatickou, spektakulární diskreditací vládních i opozičních politiků jako svou ústřední součástí. Narůstající řada skandálů korupčně-klientelistické povahy svědčí o tom, že úplatkářství, zpronevěra a střet zájmů představují v českém prostředí nikoli nahodilé, ale pozoruhodně rozšířené a systémově zakořeněné jevy.

Zároveň působení důsledků finanční a ekonomické krize snižuje práh snášenlivosti veřejnosti jak vůči korupčnímu jednání, tak vůči neochotě a/nebo neschopnosti politiků a úředníků takovému jednání účinně čelit. Korupce a různé formy drancování veřejných zdrojů se přitom ukazují nejen jako morální, nýbrž též jako ekonomicko-politický problém: jsou totiž stále více vnímány jako faktory významně přispívající k „dluhové krizi“, podlamující konkurenceschopnost ekonomik a ohrožující jejich prosperitu. V tomto kontextu stoupá pravděpodobnost toho, že nastolení otázky odpovědnosti stranicko-politické reprezentace, vztahující se jak k vlastnímu přímému podílu na korupci (například ve formě ilegálního financování stran), tak k toleranci vůči korupci, k jejímu napomáhání a zaštiťování („zametání kauz pod koberec“), povede k otevřené politické krizi italského typu.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru