Podle iniciativy, jejíž členy tvoří bezpochyby zejména příslušníci geniálního Bartošova seznamu pravdoláskařů, má Česká republika problém, který se nazývá state capture, tedy únos respektive hezky česky „odklon státu". Sítě politiků, podnikatelů, právníků i čistokrevných mafiánů, kteří jen vyměnili své dosavadní techniky za bílé límečky, nejprve uspějí ve volbách, přičemž je jedno, zda volíme doprava nebo doleva, zájmy organizovaných skupin jdou napříč „ideologiemi". Pak sami sebou obsadí pozice, kde rozdělují veřejné peníze, a současně i pozice, kde se hospodaření kontroluje a trestá. Utržené peníze odklánějí přes oblíbené kyperské firmy, část z nich použijí na financování další kampaně a opětovné obsazení potřebných pozic.

Popud k založení Vraťtenámstátu byly uniklé odposlechy Mazánka s Kolibříkem. V posluchačsky vděčném ztvárnění jsme nahlédli pod pokličku přátelství nejlepšího pražského primátora Béma a jeho Janouška a na vlastní uši slyšeli, komu že se Vámi Pražáky zvolený primátor zodpovídá. Že tyto odposlechy pocházejí z BIS a BIS je ze zákona povinna informovat o podobných záležitostech premiéra s prezidentem, vede pouze ke dvěma variantám. Buď byli premiér s prezidentem zpravováni a nic nedělali, nebo je BIS neinformovala. Obě varianty vedou ke stejnému závěru: stát je ohrožen nikoliv nějakými zahraničními silami, ale vlastními nezodpovědnými politiky či agenty tajné služby.

Anžto gró problému spočívá právě v úzké provázanosti politiků všech možných stran, vyšetřovatelů, justice, není zodpovědné jen držet palečky a věřit, že zainteresovaní pánové to nějak začnou řešit a stíhat sami sebe. Tohle není olympiáda. Právě proto tu máme ústavně konformní řešení – onu podivně znějící občanskou parlamentní vyšetřovací komisi, kterou by netvořili zákonodárci, kteří nikdy nic nevyšetří, ale občané stojící mimo politické strany. Technicky je to úplně jednoduché, stačí změnit jedno slovo v jednacím řádu poslanecké sněmovny povolující neposlancům vstup do komisí a pak standardní procedurou komisi zřídit. Se všemi předsedy stran sedících ve sněmovně to bylo probráno a máme slíbeno, že návrh na změnu jednacího řádu předloží.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru