Na začátku vzniku české kanceláře Aspen Institutu, která včera v Praze zahájila činnost mezinárodní konferencí za účasti Madeleine Albrightové, byla myšlenka Petra Koláře, současného českého ambasadora v Moskvě. Když Kolář v polovině roku 2010 opouštěl svůj předchozí velvyslanecký post ve Washingtonu, snažil se původně, aby v Praze vznikla odbočka některého ze známých amerických think-tanků, popřípadě česká kancelář Reaganovy prezidentské knihovny.

Aspen Institute nemá charakter ani jedné ze zmíněných institucí, na rozdíl od think-tanků či prezidentských knihoven je striktně nadstranický, nemá ideologickou afiliaci. "Aspen Institute je místem," jak říká jeho viceprezident Elliot Gerson, "kde se setkávají vlivní lidé velmi rozdílných názorů." A například už jen složení správní rady amerického Aspenu to dokazuje.

V radě je na jedné straně demokratka Albrightová, a zároveň bývalá republikánská ministryně Condoleezza Riceová. Je v ní průmyslník David Koch, odpůrce politiky Baracka Obamy, štědrý sponzor pravicových zájmových sdružení, a je v ní hollywoodský mediální magnát Marc Nathanson, zastánce současného prezidenta a donátor levicově liberálních organizací.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.