Na začátku vzniku české kanceláře Aspen Institutu, která včera v Praze zahájila činnost mezinárodní konferencí za účasti Madeleine Albrightové, byla myšlenka Petra Koláře, současného českého ambasadora v Moskvě. Když Kolář v polovině roku 2010 opouštěl svůj předchozí velvyslanecký post ve Washingtonu, snažil se původně, aby v Praze vznikla odbočka některého ze známých amerických think-tanků, popřípadě česká kancelář Reaganovy prezidentské knihovny.

Aspen Institute nemá charakter ani jedné ze zmíněných institucí, na rozdíl od think-tanků či prezidentských knihoven je striktně nadstranický, nemá ideologickou afiliaci. "Aspen Institute je místem," jak říká jeho viceprezident Elliot Gerson, "kde se setkávají vlivní lidé velmi rozdílných názorů." A například už jen složení správní rady amerického Aspenu to dokazuje.

V radě je na jedné straně demokratka Albrightová, a zároveň bývalá republikánská ministryně Condoleezza Riceová. Je v ní průmyslník David Koch, odpůrce politiky Baracka Obamy, štědrý sponzor pravicových zájmových sdružení, a je v ní hollywoodský mediální magnát Marc Nathanson, zastánce současného prezidenta a donátor levicově liberálních organizací.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se