Milujte se a množte se, vzkázal lidstvu Pánbůh ve filmu Stvoření světa. Evropská unie vyslala svým členům poněkud sofistikovanější vzkaz: vzdělávejte se!

A Češi se po několika vyvedených programech s názvy typu "Vzdělávejte se", "Vzdělávejte se pro růst" či "Školení je šance" provzdělali až k programu "Vzdělávejte se pro stabilitu". Ten si ale pro jistotu soukromě pojmenovali kurzarbeit, i když s tím pravým německým nemá nic moc společného.

Zatímco v Německu šlo o práci na zkrácený úvazek s dotací ze státního rozpočtu, v Česku se budou lidé rekvalifikovat a vzdělávat (v podnicích) a peníze poplynou z eurofondů. "Kurzarbeit" má ale v kořeni slova "arbeit", tedy práce. V Česku je to kurzarbeit asi hlavně proto, že se k němu zavázala vláda už v programovém prohlášení před dvěma lety (tedy pracovala neboli "arbeit") a další roky o něm neustále mluvila, byť hlavně ve spojení s tím, že nejsou peníze. Průšvihy spojené s eurofondy a obava z toho, že by Česko nemuselo dostat z Evropy už ani korunu, nakonec přinutilo ministra práce a sociálních věcí Drábka vymyslet kurzarbeit, čímž uspokojil podniky, ministra financí a možná i Evropu.

Každopádně využít fondy na vzdělání je lepší než stavba akvaparků v místě, kde se voda neobjevila posledních pět set let, či silnic odnikud nikam, které se s cedulí "stavěno z prostředků EU" zčistajasna objevují uprostřed hlubokých šumavských hvozdů. Pokud se do toho skutečně vloží podniky (kteří o kurzarbeit usilují už minimálně tři roky), nemusela by ani většina vzdělávacích peněz zmizet jako často v kapsách poradenských agentur a jako bonus bychom mohli mít v Česku o pár víc lépe placených lektorů. S tím rozdílem, že v Německu jela výroba co možná naplno a v Česku budeme mít možná nejvzdělanější zaměstnance na světě, kteří budou hledat práci o pár měsíců později.