Teprve léto zřejmě oficiálně potvrdí na stranických kongresech prezidentské kandidáty obou největších politických stran ve Spojených státech amerických. Všechno ale nasvědčuje tomu, že proti sobě stanou úřadující prezident Barack Obama a předpokládaný vítěz republikánských primárek, bývalý guvernér Massachusetts Mitt Romney.

Komentáře k volbám

Názory k americkým volbám na IHNED.cz budou v následujících měsících pravidelně publikovat komentátor HN a specialista na dění v USA Daniel Anýž, ekonom Ondřej Schneider, amerikanista Kryštof Kozák, profesor americké literatury Josef Jařab, architekt žijící v New Yorku Jiří Boudník, překladatel Jaroslav Veis a novináři Zdeněk Fučík a Tomáš Klvaňa.

Jejich konfrontace v médiích a na předvolebních shromážděních bude postupně formovat názory voličů, kteří pak ve volbách 6. listopadu rozhodnou, kdo bude na další čtyři roky prezidentem země.

Je samozřejmě pravda, že mnozí, a možná i většina amerických voličů má jasno, zda budou volit demokratického, nebo republikánského kandidáta a že jisté (v podstatě nevelké) procento ví, už dnes, že nebude volit ani jednoho z kandidátů obou velkých stran, takže zbývající čas do konečného účtování budou muset Obama a Romney věnovat přesvědčování těch zatím nerozhodnutých.

A zdá se, že to bude pro oba znamenat posun ke středu politického spektra. Tak to alespoň vidí političtí analytici a komentátoři, i když uvnitř obou stran se ozývají i hlasy volající po větším, výraznějším názorovém vymezení jejich kandidátů – od Romneyho vyžadující, aby byl „konzervativnější" a od prezidenta, aby neustupoval od liberální politiky, kterou sliboval v předvolební kampani před čtyřmi lety.

Tehdy měl ovšem pohodlnou většinu, a tedy podporu v Kongresu, což volby roku 2010 pro něj bolestně změnily.

Je tu pro Obamu jistá naděje, že by letošní volby do Kongresu mohly poměr sil znovu zvrátit ve prospěch demokratů, protože mnoho expertů tvrdí, že volby roku 2010 demokraté velmi podcenili a iniciativu přenechali až lehkovážně druhé straně a dokonce její radikální, extrémní a až horečnatě aktivní frakci Tea Party, která si v Kongresu dovolila dokonce vytvořit zvláštní, samostatný klub (caucus), který dnes čítá asi šedesát poslanců a čtyři senátory.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se