Se změnou v čele Energetického regulačního úřadu - kde exšéfka RWE Transgas Vitásková nahradila loni v srpnu Josefa Fiřta - se našel i nový důvod, proč domácnosti v Česku platí za elektřinu víc než obyvatelé půlky Evropy. Viníkem prý není jen fotovoltaika, ale i předražená distribuce. Problém ale je, že v obou případech za to zčásti může právě regulátor: "jen" schválil energetikům to, co si sami nalinkovali.

Nástup fotovoltaiky Česko nezvládlo: ceny panelů klesaly a spousta elektráren vyrostla daleko dřív, než se vůbec začalo mluvit o tom, že s nimi vyrůstá velký problém, a ještě později se začalo se snižováním výkupních cen. Ve finále třeba v Německu výkupní ceny sluneční energie byly v lednu 2010 o 40 procent nižší než v ČR.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se