Ze Strakovy akademie odešel další balík vládních reforem, které mají ozdravit veřejné finance. Než se dostaneme k jednotlivým opatřením, je potřeba zmínit to nejzákladnější: vládě se sice za poslední dva roky podařilo výrazně snížit rozpočtový schodek, přesto jsou veřejné finance stále příliš vzdáleny situaci, která by byla dlouhodobě udržitelná, a tak další úsilí o snížení deficitu je nevyhnutelné.

Otázkou číslo jedna je načasování a intenzita fiskální konsolidace. Loni vláda naordinovala rozpočtu skutečně přísnou dietu a růst české ekonomiky to zpomalilo zhruba o 0,5 procenta. Pokud má ale vláda letos a příští rok ambici udržet schodek pod třemi procenty HDP, neznamená to pro růst ekonomiky příliš velkou brzdu. Až plánovaný pokles deficitu na 1,9 procenta HDP v roce 2014 by znamenalo přibrzdění hrubého domácího produktu přibližně o 0,4 procenta. Na druhé straně jistou výhodu vládě poskytuje otevřený charakter české ekonomiky. Vliv rozpočtové politiky na hospodářství tak do značné míry vyrovnává vývoj zahraničního obchodu. Proto i relativně rychlé tempo fiskální konsolidace nemusí uvrhnout ekonomiku do recese.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.