Španělský souboj s krizí v sobě koncentruje otázky, které s celkovými příčinami a řešeními situace v Evropě souvisejí. Země dlouho nebyla žádným státem žijícím na dluh – zadlužení léta patřilo mezi nejnižší v Evropě a deficit byl zcela pod kontrolou. Statistiky státu byly korektní a na rozdíl od Řecka tedy nebyly jednou z příčin rychlé negativní reakce trhů. Politicky je země stabilní, po dvou volebních obdobích vlády nejsilnější pravicové strany (PP, Lidová strana) vládla takřka dvě volební období nejsilnější levicová strana (PSOE, socialisté), nyní je zpět jednobarevná vláda pravice.
Přesto je Španělsko považováno za zemi, která se pohybuje na hranici nutnosti restrukturace státního dluhu, dostává se do hlubší recese, úrokové sazby na její dluhopisy v posledních dnech výrazně rostou a nezaměstnanost se dostává na úroveň, která je pro Evropu takřka nepředstavitelná. Přitom pouze poslední uvedený jev je trvalejší (ale prohlubuje se), ostatní jsou důsledkem současné finanční krize v Evropě.
Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!
Máte již předplatné? Přihlaste se.
Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.
Nákup jednoho článku
Zadejte e-mailovou adresu
Zadejte e-mailovou adresu. Zadaná e-mailová adresa je ve špatném formátu.
Máte již účet? Přihlaste se.
Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.
Přihlaste se
Zdá se, že už se známe
Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.
Nemáte ještě účet? Zpět na zadání e-mailu »
Jste přihlášen jako
Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.