Španělský souboj s krizí v sobě koncentruje otázky, které s celkovými příčinami a řešeními situace v Evropě souvisejí. Země dlouho nebyla žádným státem žijícím na dluh – zadlužení léta patřilo mezi nejnižší v Evropě a deficit byl zcela pod kontrolou. Statistiky státu byly korektní a na rozdíl od Řecka tedy nebyly jednou z příčin rychlé negativní reakce trhů. Politicky je země stabilní, po dvou volebních obdobích vlády nejsilnější pravicové strany (PP, Lidová strana) vládla takřka dvě volební období nejsilnější levicová strana (PSOE, socialisté), nyní je zpět jednobarevná vláda pravice.

Přesto je Španělsko považováno za zemi, která se pohybuje na hranici nutnosti restrukturace státního dluhu, dostává se do hlubší recese, úrokové sazby na její dluhopisy v posledních dnech výrazně rostou a nezaměstnanost se dostává na úroveň, která je pro Evropu takřka nepředstavitelná. Přitom pouze poslední uvedený jev je trvalejší (ale prohlubuje se), ostatní jsou důsledkem současné finanční krize v Evropě.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.