Španělsko začíná plnit opět hlavní stránky světových deníků, a ne zrovna v příjemných souvislostech... Při cestách tento týden se mějte na pozoru před čtvrteční generální stávkou, španělský deficit v roce 2011 dosáhl 8,5 % HDP (vysoko nad plánovanými 6 %) a příjmy státního rozpočtu padají i na začátku roku 2012 (deficit za první dva měsíce překonal 20 mld. eur). To nejsou povzbudivé zprávy.
Není tak divu, že španělské dluhopisy se znovu dostávají pod tlak. V jádru španělské krize stojí podobně jako v Irsku problémy v soukromém sektoru. Španělsko mělo jeden z nejnižších veřejných dluhů v Evropě a v letech 2002–2008 vytrvalé rozpočtové přebytky.
Levné peníze ale podporovaly život na dluh v těch částech soukromého sektoru, které nebyly produktivní (stavebnictví, obchod s realitami, finanční služby). Produktivita a konkurenceschopnost celé ekonomiky se tím zhoršovala a rostl zahraniční dluh (ne veřejný, ale soukromý). To ve Španělsku nebylo vidět při pohledu do bilance státního rozpočtu, ale do bilance běžného účtu platební bilance, který před krizí dosahoval schodku 10 % HDP.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.