České ministerstvo financí zveřejňuje rozpočty všech veřejných institucí od Ústavního soudu až po mateřské školky už přes deset let. Takto například vypadá výsledovka hl. města Prahy, nebo detailnější (leč téměř nečitelný) výkaz plnění rozpočtu. Deset let ta data systematicky téměř nikdo nevyužívá, občanská společnost nad nimi neplesá ani se nebouří. A nyní se vzedmula vlna "všechny rozpočty na Internet", a neziskový i veřejný sektor překotně vymýšlí, jak rozpočty ukázat občanům. Proč?

Částečně módní vlna ze zahraničí, zároveň docela dobrý nápad. Technologie dospěla do stadia, že i tak odpornou věc jako účetní výkaz lze hezky a hlavně srozumitelně a levně ukázat občanu. U nás v ČR ji odstartoval Aleš Michl, nejzajímavější výstupy má zatím BudovaniStatu.cz a připravovaný rozpocetverejne.cz - oba dva neziskové projekty. Státní správa zatím spíše slibuje nežli koná - jednu z mála výjimek představuje právě Praha.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 50 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.