Drakonické tresty za švarcsystém, které platí od začátku tohoto roku, přinesly ovoce. Alespoň z pohledu ministerstva financí, které při kontrolách zjistilo, že značná část firem nová nařízení nedodržuje. A tak resort rozdává pokuty na všechny strany.

Se vší úctou ke snaze naplnit rozpočet je namístě upozornit, že postup ministerstva má svá úskalí. Švarcsystém může mít své opodstatnění minimálně ve dvou případech. Za prvé, když posune příjem "průměrného" zaměstnance do nadprůměru a dotyčný využije peníze navíc k tomu, aby si zabezpečil vlastní bydlení a penzi. Stát sice přijde o peníze na daních a na sociálním systému, nemusí však dotyčnému jedinci dorovnávat "kvalitu života" prostřednictvím výplaty sociálních dávek.

Tím druhým případem jsou kvazizaměstnanci v regionech s vysokým počtem lidí bez práce. Povolený švarcsystém s vyhlídkou na to, že do rozpočtu třeba nepřijde nic, je pořád lepší varianta než vyplácení podpor v

HNDialog na Facebooku

Komentářovou rubriku IHNED.cz HNDialog najdete také na Facebooku ZDE

nezaměstnanosti.

Zatím je ještě brzy na to, hodnotit systém, který funguje dva a půl měsíce. Podle dostupných informací dochází na trhu práce přesně k tomu, co se čekalo: některé firmy převedly OSVČ na pracovní smlouvu (což je onen kýžený efekt) nebo změnily "dodavatelské" smlouvy tak, aby resort nemohl nic namítat (což znamená, že se nic nezměnilo, jen si pár právních kanceláří přišlo na větší peníze) a konečně jsou i podniky, které se zaměstnanců na švarcsystém zbavily totálně (a vláda tak dostala na starost další nezaměstnané a odsunula další část lidí do zóny černého pracovního trhu).

Místo rozdávání pokut by se stát měl zamyslet nad funkčností pracovního trhu jako celku. Jestliže se švarcsystém ukázal být neskutečně životaschopný, potom problém není evidentně v něm, ale v systému.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist