Je samozřejmé, že v regionech s velkým podílem sociálně vyloučených lokalit je situace velmi složitá a místní politici/čky se snaží uspokojovat především ty, kteří chodí k volbám. Přesto by se ve svých projevech neměli nechat strhnout k populistickému vyjadřování a navrhování zdánlivě jednoduchých řešení.

Práce s obyvateli vyloučených lokalit (a zároveň s těmi, kdo žijí blízko nich) je náročná, každodenní a dlouhodobá, nicméně v dlouhodobém horizontu se rozhodně vyplatí celé společnosti. Nesmí zahrnovat jen represi, ale také a především aktivity preventivní za účelem dlouhodobé stabilizace a postupného zlepšování.

1. Používání pojmu “nepřizpůsobiví”. Nelze dát přesný návod na používání jednoho jiného výrazu, vždy je potřeba se přizpůsobit konkrétní situaci. Tento pojem vyvolává dojem, že “každý sociálně vyloučený Rom je nepřizpůsobivý a tudíž kriminálník”. Je proto třeba se vyjadřovat tak, aby se nepoužíval stereotypní pohled házející všechny Romy do jednoho pytle jen proto, že to jsou Romové. Lze mluvit např. o “Romech žijících v sociálně vyloučených lokalitách”, někdy o „romské menšině“...

Co se týče používání slova “cikán” - to je považováno za hanlivé a politici/čky by ho neměli používat vůbec, a to i přesto, že část samotných Romů tak sama sebe nazývá. Zároveň je třeba si uvědomit, že zdaleka ne všichni obyvatelé sociálně vyloučených lokalit si pobyt v nich zvolili dobrovolně, řada z nich by chtěla bydlet v normálním prostředí, ale jejich životní situace jim to neumožňuje. Situace v těchto lokalitách je patologická, obyvatelé jsou často obětí lichvy, čelí organizovanému zločinu atd.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.