Ministr financí Miroslav Kalousek navrhl sadu opatření včetně vyšší DPH, progresivního zdanění bohatých lidí či zrušení porodného a snížení výdajových daňových paušálů živnostníkům. Změny mají přinést snižování deficitu veřejných financí.
Deník IHNED.cz oslovil několik ekonomických analytiků s prosbou, aby návrhy Miroslava Kalouska krátce zhodnotili. Konkrétně odpovídali na otázku:
Libor Dušek z akademického pracoviště CERGE-EI napsal, že problémem návrhů není to, co obsahují, ale to, co v nich není - totiž rušení daňových výjimek nebo koncepční návrhy ke zlepšení výběru daní.
Někteří odborníci také kritizují, že opatření jsou pouze dočasná, tedy nikoliv dlouhodobá a koncepční. "Současné nastavení rozpočtu není dlouhodobě udržitelné a politici by tak měli nabídnout nejen dočasné, ale především trvale udržitelné změny," tvrdí Petr Janský z think tanku IDEA.
Podle Davida Marka z Patria Finance bude nejvýznamnější změnou další úprava DPH. "Jde o nejdůležitější daň českého daňového systému a každé procento se projeví velmi výrazně. Například sjednocení DPH na 19 procentech by rozpočtu pomohl 26 miliardami, sjednocení na 20 procentech dokonce 43 miliardami korun ročně," říká Marek.
A Aleš Michl z Raiffeisenbank oglosoval snažení vlády zdaňovat různé skupiny obyvatelstva slovy: "Zdanit bohaté mi zapadá do celé té naší pseudodiskuse. Jako pomocná síla Národní ekonomické rady vlády jsem zažil i debatu nad zdaněním cukru. ... (V minulosti) existovala i daň za to, že jste cizinec (Kanada takto danila v 19. století Číňany), danila se i sůl, klobouky, okna, komíny, hrací karty, hnůj, piercing či mužská přirození (antický Řím)..."
Zde najdete kompletní odpovědi oslovených analytiků:
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.