Na Jiřího Pospíšila, ovládajícího umění neříci mnoha slovy nic, to bylo docela mužné gesto: buď půjde Rampula, nebo on. Jeho prohlášení zní odvážně i proto, že zatímco k odvolání vrchního státního zástupce vedou složité a nedomyšlené procedury, ministra může premiér odvolat jedním podpisem. Jenže Pospíšil asi dobře ví, že Nečas je stejně váhavým střelcem jako on sám.
Přitom jistá rozvaha je teď na místě. Jak by asi působilo, kdyby premiér odvolal Pospíšila, zatímco Rampula by zůstal ve funkci? Jen proto, že v zákoně nemáme způsob, jak se zbavit podezřelých žalobců. Navíc vrchní státní zástupce jako by ztrácel v opojení nad návratem sebekontrolu. A prozrazuje o zvláštnostech svého přístupu k právu a nezávislému vyšetřování možná víc, než měl v úmyslu.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.






