Evropské fondy k rozkrádání přímo vybízejí - jde o peníze všech, a tudíž ničí, z čehož plyne i jejich využití na projekty, které by nikdo (soudný) za své vlastní peníze nedělal. Podle toho také vypadá jejich využití, které velmi často nedává smysl, i trvalá a všudypřítomná urputná snaha o jejich zneužití. Podle Evropské komise bylo v roce 2010 přes 1,8 miliardy z celkového rozpočtu "špatně použito", o rok dřív se rozkradlo 1,4 miliardy eur.

Není důvod si myslet, že krize přispěla ke zlepšení či pročištění situace. Navíc čísla hovoří o přímých krádežích (tedy o projektech, na něž se peníze čerpaly, které se ale nikdy nedostaly z papíru do reality), nikoliv o projektech, jejichž použitelnost je mírně řečeno lehce za hranou.

Zlatí evropští úhoři

Situace je obdobná ve všech zemích, do nichž evropské peníze tečou, včetně České republiky - stačí se podívat na tuzemský seznam aktuálních příjemců podpory. Na první pohled překvapí obdivuhodnou šíří záběru a tím, co je vlastně všechno možné udělat za cizí peníze. I bez podezření na rozkrádání je vlastně neskutečné (zejména v kontextu současné dluhové krize), že je Evropská unie ochotná platit za výstavbu dětských hřišť, zateplení soukromých budov a jejich osazení výtahem, výstavbu a čištění rybníků a potoků a vysazování úhořů.

Nechybějí samozřejmě školení všeho druhu, od písní (v rámci česko-polské přeshraniční spolupráce) přes školu hrou až po manažerské dovednosti, rozvoj firemní kultury a tzv. měkkých dovedností. Evropské peníze jdou i na výstavbu luxusních hotelů a wellness center v atraktivních turistických destinacích (například v Karlových Varech).

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Česko je v čele Evropy a Hospodářské noviny jsou v Bruselu. Pokud chcete být u toho nejdůležitějšího, co se každý týden děje, a dočíst se i věci ze zákulisních jednání, odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy.