Evropské fondy k rozkrádání přímo vybízejí - jde o peníze všech, a tudíž ničí, z čehož plyne i jejich využití na projekty, které by nikdo (soudný) za své vlastní peníze nedělal. Podle toho také vypadá jejich využití, které velmi často nedává smysl, i trvalá a všudypřítomná urputná snaha o jejich zneužití. Podle Evropské komise bylo v roce 2010 přes 1,8 miliardy z celkového rozpočtu "špatně použito", o rok dřív se rozkradlo 1,4 miliardy eur.

Není důvod si myslet, že krize přispěla ke zlepšení či pročištění situace. Navíc čísla hovoří o přímých krádežích (tedy o projektech, na něž se peníze čerpaly, které se ale nikdy nedostaly z papíru do reality), nikoliv o projektech, jejichž použitelnost je mírně řečeno lehce za hranou.

Zlatí evropští úhoři

Situace je obdobná ve všech zemích, do nichž evropské peníze tečou, včetně České republiky - stačí se podívat na tuzemský seznam aktuálních příjemců podpory. Na první pohled překvapí obdivuhodnou šíří záběru a tím, co je vlastně všechno možné udělat za cizí peníze. I bez podezření na rozkrádání je vlastně neskutečné (zejména v kontextu současné dluhové krize), že je Evropská unie ochotná platit za výstavbu dětských hřišť, zateplení soukromých budov a jejich osazení výtahem, výstavbu a čištění rybníků a potoků a vysazování úhořů.

Nechybějí samozřejmě školení všeho druhu, od písní (v rámci česko-polské přeshraniční spolupráce) přes školu hrou až po manažerské dovednosti, rozvoj firemní kultury a tzv. měkkých dovedností. Evropské peníze jdou i na výstavbu luxusních hotelů a wellness center v atraktivních turistických destinacích (například v Karlových Varech).

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se