Snížení ratingu devíti zemí eurozóny agenturou S&P je srovnatelné s výkřikem "Král je nahý!" Nejde o krok, který by byl neočekávaný a který by ozřejmil něco jiného než to, co nejen investoři dávno tuší: Evropa jako celek příliš nefunguje. Nebo chceme-li být po americku přímější, potom použijeme slova tamních médií, která snížení ratingu charakterizovala jako konec lží a propagandy a odhalení evropské nekompetentnosti a pravdy o zkorumpované kleptokracii.

Samotné zveřejnění skutečnosti také neříká nic o tom, co vlastně bude následovat. Pokud tedy pomineme standardní prohlášení státníků, že snížení ratingu přišlo v absolutně nevhodnou chvíli, kdy se konečně věci dávají do pohybu. Podle četnosti obdobných prohlášení se ale věci dávají do pohybu již mnoho let, aniž by byl kdesi v dálce vidět alespoň cípek výsledku.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se