Snížení ratingu devíti zemí eurozóny agenturou S&P je srovnatelné s výkřikem "Král je nahý!" Nejde o krok, který by byl neočekávaný a který by ozřejmil něco jiného než to, co nejen investoři dávno tuší: Evropa jako celek příliš nefunguje. Nebo chceme-li být po americku přímější, potom použijeme slova tamních médií, která snížení ratingu charakterizovala jako konec lží a propagandy a odhalení evropské nekompetentnosti a pravdy o zkorumpované kleptokracii.
Samotné zveřejnění skutečnosti také neříká nic o tom, co vlastně bude následovat. Pokud tedy pomineme standardní prohlášení státníků, že snížení ratingu přišlo v absolutně nevhodnou chvíli, kdy se konečně věci dávají do pohybu. Podle četnosti obdobných prohlášení se ale věci dávají do pohybu již mnoho let, aniž by byl kdesi v dálce vidět alespoň cípek výsledku.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.









