Ačkoli pro příčiny tohoto rozdělení neexistoval jednoznačný výklad, říkali jsme jim důsledky Jalty a Postupimi, kde si představitelé zúčastněných mocností údajně rozdělili Evropu na sféry vlivu. Václav Havel patřil k těm, kdo se s tímto rozdělením nikdy nesmířili a pustili se do zápasu, který vedl k postupnému, ale nakonec úspěšnému překonání pomyslné dělící zdi, která byla ve skutečnosti až příliš reálná. Mnozí lidé na Východě i na Západě pokládali ten zápas za marný, někteří jej neváhali dokonce zesměšňovat. Ani pro mě nebyly jeho obrysy hned pochopitelné.

Za otevřenou společnosti

Poznal jsem se s Václavem Havlem a spřátelil se s ním v roce 1959 na setkání mladých spisovatelů na Dobříši. Hájil tam principy kulturní paměti, konkrétně odkaz básníků, malířů a teoretiků Skupiny 42, kterou moc vyřadila z dějin a potlačovala její dědictví, a to z důvodů utilitárně politických. Vypadalo to, že je o tom rozhodnuto navěky.
O něco později už jako člen Svazu spisovatelů usiloval Havel o to, aby za členy svazu mohli být přijímáni autoři prací existujících pouze v rukopise. Byla to snaha legitimizovat nonkonformní a zakázané spisovatele v situaci, kdy nakladatelství byla výhradně v rukou státu a podléhala přísné cenzuře. Ani tehdy se nezdálo, že by svazové stanovy mohly něco takového připustit. V roce 1968 se Havlovi a jeho přátelům podařilo nejen otevřít svaz spisovatelům všem, kdo dosud nesměli publikovat, ale pokusili se změnit celou společnost ve společnost otevřenou.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.