Historikové si všimli, že se americká politika vyvíjí "v dlouhých zhoupnutích". Stojíme na konci třicetileté Reaganovy éry, která vyvrcholila raketově rostoucími příjmy pro horní jedno procento a drtivou nezaměstnaností či příjmovou stagnací pro velkou část ostatních. Všeprostupujícím úkolem pro nadcházející léta je navrácení prosperity a moci oněm 99 procentům.
Před třiceti lety vynesl tehdy nově zvolený prezident Ronald Reagan osudové hodnocení: "Vláda není řešením našeho problému. Vláda je problémem." Daně pro bohaté se snížily a spolu s nimi i výdaje na veřejné služby a investice vyjádřené jako podíl na národním důchodu. Škrtům se vyhnula jen armáda a několik velkých transferových programů jako Social Security, Medicare, Medicaid a dávky válečným veteránům.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.










